0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Što trudnice i dojilje mogu uzimati za ublažavanje simptoma gripe i prehlade?

Kako liječiti gripu i prehladu u trudnoći?

Kod prehlade u trudnoći vrijede druga pravila
07. listopad 2022.

Simptomi gripe i prehlade kod trudnica i dojilja su nešto rizičniji i traju duže.

Vjerojatno ste se pitali što žene smiju koristiti tijekom trudnoće i dojenja. Koji su to lijekovi i biljni pripravci sigurni za upotrebu i ne štete ni majci ni djetetu?

Evo kako liječiti simptome gripe i prehlade u vremenu nakon što je test za trudnoću pokazao plusić i kada je u redu da trudnica posjeti liječnika.

Kako liječiti simptome prehlade i gripe u trudnoći?

Prije svega i trudnice i dojilje trebaju izbjegavati mjesta s previše ljudi, zdravstvene ustanove za vrijeme epidemije gripe i osobe koje već imaju gripu i prehladu.

Imunološki sustav trudnica je vrlo osjetljiv i sklon napadima virusa i bakterija, a liječenje gripe i prehlade tijekom trudnoće traje duže nego uobičajeno.

U trudnoći valja paziti i na čajeve koji se konzumiraju

Kako bi izbjegli gripu ili prehladu trudnice trebaju paziti na preventivne mjere poput čestog pranja ruku, dovoljnog unosa tekućine, sna, kretanja na svježem zraku, vježbanja i uravnotežene prehrane bogate voćem i povrćem.

Za vrijeme trudnoće i dojenja povećan je oprez pri uzimanju lijekova ali i biljnih pripravaka kako bi se ublažili ili izliječili simptomi. Neki lijekovi su dopušteni tijekom trudnoće i dojenja.

Paracetamol se može koristiti kod povišene tjelesne temperature, grlobolje i bolova u mišićima. Kod bakterijske infekcije grla liječnik može napisati određene antibiotike. 

Prilikom uzimanja bilo kakvih lijekova se preporučuje prethodna konzultacija s liječnikom ili ljekarnikom. Čak i neki biljni pripravci nisu dopušteni jer mogu naštetiti plodu. Čajevi od bazge, kadulje i paprene metvice a koji bi inače pomogli kod gripe i prehlade u trudnoći se ne smiju koristiti.

Gripa i prehlada najčešće nemaju štetne posljedice po zdravlje djeteta ali ovisno o intenzitetu simptoma potrebno se javiti liječniku. Previsoka tjelesna temperatura, jaka grlobolja, iskašljavanje sluzi i slabost znakovi su hitnog odlaska k liječniku.

Kašalj i grlobolja u trudnoći

Grlobolju i kašalj tijekom trudnoće možete ublažiti pripravcima na bazi bijelog sljeza, islandskog lišaja ili propolisa (u manjim količinama). Sirup bijelog sljeza može pomoći pri boljem iskašljavanju i rastvaranju nakupljene sluzi ali je jednako učinkovit za ublažavanje suhog nadražajnog kašlja. Islandski lišaj u obliku sirupa djeluje vrlo slično. On je prirodni antibiotik, sprječava razvoj infekcije u donjem i gornjem dišnom sustavu i pomaže ublažiti kašalj.

Islandski lišaj siguran je za ublažavanje kašlja kod trudnica

Nikako se ne smiju koristiti pripravci za liječenje kašlja koji sadrže trputac i bršljan. 

 Za ublažavanje grlobolje i promuklosti trudnice mogu koristiti sprej za grlo s propolisom ili pastile s islandskim lišajem. Propolis je prirodni antibiotik i uništava bakterije i viruse. Zbog nedovoljno čvrstih dokaza o njegovom utjecaju u trudnoći, propolis se preporučuje koristiti ograničeno i u manjim količinama.

Ispiranje grla slanom vodom također uništava bakterije i viruse te obnavlja sluznicu. Ispiranje grla kaduljom potrebno je izbjegavati u trudnoći-

Začepljen nos kod trudnica

Problemi sa začepljenim nosom i curenjem nosa javljaju se tijekom prehlade. Trudnicama se za ublažavanje takvih simptoma preporučuje koristiti samo otopinu morske vode. Za svakodnevnu nosnu higijenu mogu se koristiti izotonične otopine morske vode poput sprejeva, a nos Aqua Maris, Sterimar daily, Marimer, Fornos Care i Nisita.

Hipertonične otopine morske vode korisne su kod začepljenog nosa i curenja nosa koji se javljaju kod obične prehlade. Te otopine obogaćene su najčešće i mineralima, a vrlo efikasno odčepljuju nos, vlaže nosnu sluznicu i uklanjanju nečistoće i bakterije.

Otopine morske vode prvi su izbor za otčepljivanje nosa buduće mame

Za vrijeme trudnoće i dojenja kod začepljenog nosa možete koristiti Fornos Forte sprej, Aqua Maris Strong sprej, Sterimar hipertonični sprej, i druge sprejeve s morskom vodom.

Inhalacije eteričnim uljima tijekom trudnoće treba izbjegavati. Eterična ulja eukaliptusa i paprene metvice nisu dopuštena tijekom trudnoće kao ni preparati koji ih sadrže. Eterično ulje eukaliptusa čest je sastojak sprejeva za nos pa ih nastojte izbjegavati tijekom trudnoće i dojenja.

Povišena temperatura tijekom trudnoće i dojenja

Bakterijska infekcija obično zahtijeva liječenje antibioticima, a možemo ju prepoznati po jako bolnom grlu, visokoj tjelesnoj temperaturi i crvenilu sluznice. 

Visoku tjelesnu temperaturu kod trudnica i dojilja potrebno je snižavati. Za snižavanje visoke temperature trudnicama se preporučuje samo paracetamol. Aspirin i ibuprofen treba se izbjegavati u širokom luku. Pojačan unos tekućine i tuširanje snižava visoku tjelesnu temperaturu, a najbolje je piti čajeve popu kamilice i đumbira.

Što kada trudnica dobije gripu?

Gripu karakterizira nagla pojava simptoma poput visoke tjelesne temperature, opće slabosti i bolova u mišićima i zglobovima. Ona je ozbiljna virusna bolest, a trudnice spadaju u rizičnu skupinu. Liječenje se obično provodi odmaranjem, snižavanjem visoke tjelesne temperature i unosom dovoljne količine tekućine. 

Za snižavanje temperature u trudnoći ne smije se koristiti aspirin ni ibuprofen

Od čajeva u trudnoći su sigurni kamilica, voćni čajevi i čaj od đumbira. Đumbir kojemu je dodan sok od limuna je odlično prirodno sredstvo kod gripe i prehlade. Zagrijava i potiče znojenje, jača imunitet, vraća energiju, a djeluje i protiv mučnine.

Trudnice nikako ne smiju koristiti aspirin ni ibuprofen koji se obično uzimaju za snižavanje visoke tjelesne temperature i kod bolova u mišićima. 

Ako se pojave simptomi gripe najsigurnije je posjetiti liječnika koji će procijeniti rizike i odrediti liječenje. 

Proizvodi za jačanje imuniteta kod trudnica

Kako bi izbjegle gripu i prehladu, trudnice trebaju ojačati svoj imunološki sustav. Prirodno rješenje koje potiče imunitet je matična mliječ. Naime, matična mliječ je veoma korisna i bogata hranjivim tvarima. Ona jača otpornost na viruse i bakterije i osnažuje organizam. Preporučuje se liofilizirana matična mliječ u koncentraciji do 200 mg dnevno. Matična mliječ je dostupna u ampulamakapsulama.

Matična mliječ najpotentniji je pčelinji proizvod

U zadnjem tromjesečju kada su povećane potrebe željeza, matičnu mliječ možete kombinirati s dopunama željeza čime se jača imunitet. Ta kombinacija povoljno djeluje na stvaranje dobre krvne slike djeteta. Matičnu mliječ smiju koristiti i dojilje.

Trudnice mogu koristiti dopune i vitamina i minerala, a koje obično dolaze u prenatalnim formulama. Prenatalne formule koje sadrže sve potrebno za trudnice i dojilje su Novalac Prenatal, Solgar Prenatal, Dietpharm Prenatal, PharmaS Prenatal i Pregnazon kapsule.

Vitamin C jača imunološki sustav i može se uzimati zasebno u stanjima gripe i prehlade. 

Zbog nedovoljno istraživanja i dobivenih dokaza propolis i beta glukan se ne preporučuje tijekom trudnoće i dojenja.

Ublažite gripu i prehladu u trudnoći

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.