Najpoznatiji simptomi upale grla su:
- teškoće pri gutanju
- bol u grlu koja se pogoršava govorom ili gutanjem
- otečene žlijezde
- suhoća i žarenje u grlu
- promuklost
Grlobolja spada u drugu skupinu infekcija gornjih dišnih puteva. Kada govorimo o grlobolji obično mislimo na upale ždrijela, upalu krajnika i upalu grkljana i glasnica. To su vrlo česte bolesti koje se najviše javljaju u hladnijem dijelu godine, ali nisu rijetke ni u ljetno doba.

Upala ždrijela obično se manifestira bolom i peckanjem u grlu, otežanim gutanjem, kašljem, a ponekad i povišenom temperaturom. Sluznica ždrijela je kod upale obično crvena i otečena.
Upala krajnika najčešće pogađa djecu između 3. i 6. godine jer dječji imunitet slabiji. Naravno, može pogoditi i druge dobne skupine. Učestalost upale krajnika je veća kod djece koja borave u vrtiću ili školi, jer je lakši međusobni prijenos infekata.
Što uzrokuje upalu grla?
Uzroci upale grla su virusi i takve, virusne grlobolje obično liječimo sami. Upale uzrokuju i bakterije, a takva upala često zahtijeva liječničku intervenciju. Potrebno je spomenuti oprez pri prečestom uzimanju antibiotika koji samo narušavaju imunitet. U tom slučaju korisnije je posegnuti za prirodnim preparatima, ako upala nije previše napredovala.
Ukratko, bakterijska infekcija je praćena oteklinom i temperaturom pa je potrebno biti oprezan kako ne bi postala dugotrajna.
Virusne infekcije su praćene hunjavicom, kašljem, promuklošću i njih liječimo simptomatski, odnosno, ovo je upala grla koja se može liječiti kod kuće. Kod virusne upale grla ne mora se pojaviti temperatura.
Kako se liječi grlobolja?
Liječenje upale grla odnosno grlobolje preporučuje se započeti preparatima koji ublažavaju simptome i djeluju antiseptički. Antibiotici se uključuju samo ako je riječ o ozbiljnoj bakterijskoj infekciji.

Tradicionalni lijekovi za liječenje upale grla su preparati s kaduljom, propolisom i islandskim lišajem. Kadulja djeluje antibakterijski, antivirusno i protugljivično te smanjuje upalu sluznice. Može se koristiti za ispiranje grla, u obliku pastila, sirupa ili spreja.
Vrlo djelotvorne i jednostavne za primjenu su pastile za grlo. Pastile protiv grlobolje i promuklosti sadrže antiseptike s dodacima bilja poput islandskog lišaja odličnog protiv promuklosti, zatim kadulje, trputca, meda, limuna te vitamina C koji dodatno pomaže pri ozdravljenju.
Osim pastila vrlo djelotvornim su se pokazali sprejevi za grlo. Osim zbog lake aplikacije koja pravilno raspršuje lijek u grlo, sadrže i tvari protiv infekcije, upale i boli u grlu te smanjuju nadražaj na kašalj.
Preporučujemo sprejeve za grlo poput Apipro spreja, Yasenka Lenisal oral spreja i Propomax spreja koji u svom sastavu sadrže propolis kao glavnu aktivnu tvar.
Propolis je tradicionalni lijek koji djeluje na bakterije i viruse, djeluje protuupalno i jača imunološki sustav.
Osim propolisa u sastav sprejeva ulaze i ekstrakti listova kadulje, paprene metvice i timijana (Septogal sprej, Apipro-oral sprej, Farmakol Aquapropol sprej, Herbalsept sprej).

Kod liječenja upale grla kod djece uvelike mogu pomoći lizalice s ekstraktom islandskog lišaja, bez šećera: Bronhomax KIDS.
Za liječenje promuklosti preporučujemo kombinaciju kalcija i vitamina C (Ca-C 1000 Calvive šumeće tablete) koji smanjuje natečenost sluznice ždrijela te GeloRevoice pastile za zaštitu sluznice usne šupljine i ždrijela.
Top 7 savjeta za liječenje grlobolje
Kako bi svaka upalu grla što prije sanirali, donosimo nekoliko savjeta koje se možda zaboravili, a sigurno djeluju.

- Korisno je za vrijeme grlobolje pojačati unos vitamina C koji pomaže ozdravljenju ili ojačati imunitet vitaminsko-mineralnim kompleksom poput kombinacije kalcija i vitamina C koji smanjuju otečenost sluznice grla i time promuklost.
- Preporučuje se piti dovoljna količina tekućine (čaja), zatim ispiranje grla čajem od kadulje ili toplom slanom vodom. Infuz kadulje ne piti, nego samo grgljati.
- Za vrijeme grlobolje ne pušiti.
- Kod promuklosti zbog natečenosti sluznice grla poželjno je štedjeti glas.
- Podsjećamo na važnost higijenskih mjera poput pranja i dezinfekciju ruku za sprječavanje širenja infekcija.
- Suhoća zraka u prostorijama u kojima se boravi isušuje sluznicu koja time postaje manje otporna na virusne infekcije pa je potrebno održavati vlažnost zraka i smanjiti grijanje.
- Ako grlobolja traje duže od tjedan dana, a pojavili su se simptomi poput teškog gutanja, otekline limfnih čvorova, visoke temperature potreban je posjet liječniku.
Prirodna rješenja za grlobolju su tu