0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Dijabetes u trudnoći: Kako ga prepoznati i liječiti?

Kako prepoznati dijabetes u trudnoći?

20. listopad 2017.

Iako ga inače nemaju 5 do 8% žena dobije dijabetes u trudnoći. Najčešće nastaje zbog pretjerane tjelesne težine, a uzrokuje niz komplikacija za majku i dijete.

Redovite kontrole su neophodne da bi se na vrijeme otkrio dijabetes ali i spriječile moguće komplikacije koje on izaziva. Važno je osluškivati govor svog tijela. Tako će trudnica i prepoznati moguće znakove koji upućuju na dijabetes ali i sve druge promjene koje tijelo pokazuje kad je dijabetes već dijagnosticiran.

Kako se istovremeno nositi s trudnoćom i dijabetesom dobivenim u trudnoći i kako spriječiti komplikacije dijabetesa u trudnoći?

Dijabetes u trudnoći

Dijabetes-u-trudnoci

Nakon što vas test za trudnoću nagradi najljepšim darom, možda neće sve biti kao iz bajke. Nažalost, trudnoća sa sobom može donijeti i neke komplikacije, ali sve ćete ih, vjerujemo, uspješno otkloniti.

Dijabetes u trudnoći naziva se gestacijski dijabetes. To je poremećaj metabolizma glukoze specifičan za stanje trudnoće a nastaje uslijed hormonalnih i metaboličkih poremećaja. Povećana razina hormona, stres i povećanje tjelesne težine uzrokuju nedovoljno izlučivanje hormona gušterače, inzulina, a što naposljetku dovodi do povećanja razine glukoze u krvi.

Uz povećanje razine šećera u krvi, česte su i druge promjene poput povećanja krvnog tlaka te lošeg LDL kolesterola.

Gestacijski dijabetes se otkriva testom i to ako je razina šećera u krvi izmjerena natašte i iznosi više od 5,1 mmol/l, odnosno izmjerena nakon 60 minuta i iznosi 10 mmol/l, nakon 2 sata i iznosi 8,6 mmol/l.

Liječenje dijabetesa u trudnoći obično se provodi redovitim nadzorom, pravilnom prehranom i umjerenom tjelesnom aktivnošću.

Gestacijski dijabetes nakon poroda najčešće nestaje no mogu se javiti rizici od pojave dijabetesa tipa 1 i to čak za 5-10%. Osim rizika od dijabetesa nakon trudnoće mogu se pojaviti i bolesti krvnožilnog sustava.

Kako prepoznati dijabetes u trudnoći?

Simptomi-dijabetesa-u-trudnoci

Dijabetes u trudnoći ne mora nužno biti popraćen simptomima karakterističnim za povišenje glukoze u krvi pa su zbog toga izrazito važni redoviti pregledi kod liječnika. Simptomi koji pokazuju na povećanje šećera u krvi su;

  1. Veliki porast tjelesne težine trudnice
  2. Pojačana glad i žeđ
  3. Mučnina i povraćanje
  4. Česte vaginalne infekcije
  5. Problemi s vidom poput zamućenja vida
  6. Učestalo mokrenje
  7. Problemi s kožom: svrbež i sporo zarastanje rana

O svim simptomima neophodno je obavijestiti liječnika koji će dalje obaviti mjerenja glukoze u krvi odnosno mjerenja OGTT testom.

Obavezne liječničke kontrole otkrivaju dijabetes u trudnoći

Redovite-kontrole-mogu-otkriti-dijabetes-u-trudnoci

Gestacijski dijabetes se dijagnosticira OGTT pretragom. Strogo ocjenjivanje se provodi između 24. i 28.-og tjedna trudnoće.  No moguća su i ranija mjerenja ako se sumnja na pojavu dijabetesa.

OGTT test je test za dokazivanje poremećaja glukoze u krvi, a provodi se mjerenjem glukoze u mokraći u određenim vremenskim intervalima.

Obavljanje ovih pretraga preporučuje se svim trudnicama određivanjem razine šećera u krvi natašte. Osim liječničkih preporučuju se i redovite samokontrole šećera u krvi.

Žene koje su već prije trudnoće imale šećernu bolest, trebaju biti upućene timu specijaliziranom za vođenje visokorizične trudnoće.

Kod utvrđivanja gestacijskog dijabetesa, kod trudnica je potrebno provesti i ocjenu rizika od raznih komplikacija. Isti se odnose i na pregled očiju zbog štetnog djelovanja dijabetesa na dugoročan vid. 

Rizici koje uzrokuje gestacijski dijabetes

Dijabetes-u-trudnoci-izaziva-razne-komplikacije

Loša kontrola glukoze u krvi odnosno gestacijski dijabetes može povećati opasnosti za mnoge komplikacije i po majku i dijete. Povećane razine šećera u krvi mogu prije svega dovesti do nenormalnog razvoja fetusa, povećanje rasta bebe i ometanja razvoja mozga. 

Za ženu mogu nastati komplikacije poput povećanja plodne vode, rizika od carskog reza, neuspjele trudnoće (spontanog pobačaja) ili da rodi mrtvorođenče.

Žene s gestacijskim dijabetesom podložnije su infekcijama od žena koje nemaju dijabetes u trudnoći.

Osim poremećaja u rastu i razvoju djeteta, dijabetes u trudnoći može dovesti i do drugih komplikacija poput žutice i povećanja crvenih krvnih zrnaca kod djeteta.

Djeca majki s gestacijskim dijabetesom imaju znatno veću porođajnu težinu od djece majki koje nemaju dijabetes. Obično se takva djeca rađaju s porođajnom težinom oko 4000 g.

Zašto je prehrana ključna kod dijabetesa u trudnoći?

zdrava-prehrana-sprijecava-dijabetes-u-trudnoci

Pravilna i zdrava prehrana predstavlja ključni element u kontroli gestacijskog dijabetesa. Planiranje obroka i izbora prehrane po preporuci liječnika je glavni izazov s kojim se suočavaju žene s gestacijskim dijabetesom. 

Važno je provoditi zdravu dijetu koja će uključiti pet obroka dnevno. Zdrava prehrana zahtjeva i izbjegavanje masne hrane i hrane s dosta šećera te zaslađene napitke. Umjesto zaslađenih sokova prepunih šećera i aditiva preporučuje se piti samo voda.

Osim pravilne prehrane važno je svakodnevno provoditi i umjerenu tjelesnu aktivnost poput šetnji, plivanja i laganih tjelovježbi.

Uravnotežena prehrana majke tijekom trudnoće ima dugotrajan utjecaj po dugoročno zdravlje i majke i djeteta i zato je važno bez obzira na pojavu dijabetesa ili ne, brinuti o prehrani i tjelesnoj težini.

Pomoć pri mršavljenju i sprječavanju dijabetesa u trudnoći

Prirodna-pomoc-za-mrsavljenje-kod-trudnica

Trudnice s viškom tjelesne težine ali i one lakše bore se s problemima loše probave odnosno zatvora. To posljedično dovodi do debljine i utječe na metaboličke poremećaje.

Bolju probavu u trudnoći potaknut ćete pripravcima s indijskim trputcem, čajem od kamilice, ili sirupima od ekstrakta kivija, smokve i šljive. Indijski trputac veže na sebe veću količinu vode i olakšava proces probave. Time se izbjegava i pucanje krvnih žila odnosno pojava hemoroida koja je vrlo česta u trudnoći. 

Osim pravilne prehrane i lagane tjelovježbe za poticanje metabolizma mogu vam pomoći probiotici. Osim što uspostavljaju ravnotežu crijevne i vaginalne sluznice, jačaju i imunološki sustav. Finski stručnjaci su dokazali da probiotici smanjuju pojave gestacijskog dijabetesa za čak 20%. Probiotičke kulture mikroorganizama potaknut će metabolizam i pomoći pri održavanju tjelesne težine. Njihova druga važna uloga je i sprječavanje i liječenje vaginalnih infekcija koje su česte kod trudnica koje imaju dijabetes u trudnoći.

Spirulina je bogat izvor vitamina i minerala. To je modrozelena alga koja potiče metabolizam, pomaže pri izbacivanju toksina iz organizma potičući tako mršavljenje. Dokazano smanjuje razinu glukoze u krvi pa je idealna i kod dijabetesa. Potpuno je sigurna za trudnice.

Kako kontrolirati posljedice dijabetesa u trudnoći?

Kontrola-djabetesa-u-trudnoci

Povišenje razine glukoze u krvi istodobno nosi sa sobom i druge tegobe poput povišenog kolesterola i povišenje krvnog tlaka.

Brusnica je ljekovita biljka koja blagotvorno djeluje na česte urinarne infkecije koje se javljaju u trudnoći. Osim brusnice, pomaže i ljekovitost biljke vrkute. Naime, vrkuta je sigurna za primjenu u trudnoći. Pomaže kod vaginalnih gljivičnih oboljenja koje su vrlo česte kod žena s gestacijskim dijabetesom. Osim toga, vrkuta jača maternicu i smanjuje komplikacije samog poroda.

Za smanjivanje stresa i uopće kod dijabetesa preporučuje se unos minerala magnezija. Magnezij smanjuje napetost, grčeve, poboljšava cirlukaciju. U stanjima povećanog šećera u krvi magnezij se pojačano izlučuje iz organizma. Zato se i preporučuju dopune ovog minerale u trudnoći posebno onoj koja je zahvaćena gestacijskim dijabetesom.

Vitamini i minerali kao dodaci prehrani za trudnice su neophodne prije, tijekom i nakon trudnoće. Folna kiselina dokazano smanjuje pojavu gestacijskog dijabetesa te pojavu dijabetesa tipa 2 nakon rođenja. Osim toga folna kiselina ima važnu ulogu u sprječavanju pretilosti kod žena koje su trudne. Preporučuje se uzimati ju prije i tijekom trudnoće upravo zbog njene dobrobiti po zdravlje i majke i djeteta.

Provjerite imate li i Vi dijabetes u trudnoći?

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.