0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Koji su simptomi vaginalnih infekcija i kako ih liječiti?

Vaginalne infekcije: simptomi i kako ih liječiti

Vaginalne infekcije pogađaju veliki broj žena, neovisno o higijenskim navikama.
12. kolovoz 2022.

Više od 75% žena je u životu barem jedanput dobilo vaginalnu gljivičnu infekciju. Većinu vaginalnih infekcija uzrokuje gljivica Candida albicans. Iako se povezuje sa seksualnim odnosima, pojava vaginalne infekcije događa se i seksualno neaktivnim osobama. Neke žene su sklonije dobivanju vaginalne infekcije od drugih bez nekih očitih razloga.

Vaginitis je skupni naziv za stanje koje uzrokuje infekciju ili upalu vagine. Na vrijeme uočena vaginalna infekcija može preduhitriti kasnije komplikacije. 

Prije no što krenete ljekarniku objašnjavati da trebate Canesten, ali ne onaj za stopala, otkrit ćemo vam povezanost vaginalnih infekcija i probiotika, njihov značaj i pomoć pri liječenju.

Što uzrokuje vaginalne infekcije kod žena?

Gljivica Candida živi prirodno u tijelu, uključujući i rodnicu, a zdrava vaginalna flora uključuje njen uravnotežen broj. Pretjeran razvoj gljivice uzrokuje vaginalne infekcije. Vaginalna infekcija je infekcija nastala pojačanim razmnožavanjem gljivica ili određenih bakterija. Većina vaginalnih infekcija je uzrokovana gljivicom Candidom albicans koja je dio vaginalne mikroflore. Vaginalnu infekciju uzorkovanu Candidom nazivamo kandidijaza.

Omjer gljivica prirodno prisutnih u tijelu može poremetiti uzimanje antibiotika ili drugih lijekova

Osim gljivica vaginalna flora sadrži i dobre i loše bakterije bakterije, a pored gljivičnih infekcija postoje i bakterijska vaginoza te trihomonijaza. To su spolno prenosive bolesti kod kojih često izostaju simptomi kao kod gljivičnih oboljenja ali je moguć abnormalan iscjedak neugodnog mirisa.

Što može narušiti normalnu vaginalnu floru i izazvati infekcije?

Vaginalna mikroflora može biti narušena na više načina. Tada dolazi do povećanja broja gljivica čija neravnoteža izaziva iritacije sluznice i ostale simptome. Neka stanja mogu poremetiti vaginalnu mikrofloru i uzrokovati infekcije rodnice, a to su:

  • Uzimanje antibiotika
  • Promjene u razini hormona
  • Dijabetes
  • Trudnoća
  • Uzimanje oralnih kontraceptiva
  • Stres
  • Pojačane higijenske navike (prečesto pranje, brisanje vlažnim maramicama)
  • Loša vaginalna higijena
  • Ozljede unutar rodnice npr. nakon kemoterapije...

Hormonalne promjene u trudnoći odnosno visoka razina estrogena uzorkuje također rast Candide. 

Koji su simptomi vaginalnih infekcija kod žena?

Svrbež vanjskog dijela vagine, crvenilo i peckanje su glavni simptomi koji ukazuju na vaginalnu infekciju. Prejak svrbež poslije izaziva oteklinu vaginalne sluznice i time njenu osjetljivost. Prilikom mokrenja može se javiti bol i peckanje ali i ne mora. 

Infekcije mogu, ali i ne moraju uzrokovati bol

Žene za vrijeme infekcije obično zamijete pojačan iscjedak, promjenu boje iscjetka te neugodan miris. Te neugodnosti ukazuju na prisutnost infekcije uzrokovanu ili gljivicama, obično Candidom ili bakterijama, a takva stanja zahtijevaju odlazak ginekologu.

Zašto koristiti probiotike kod vaginalnih infekcija?

Dokazana je opravdanost primjene oralnih ili vaginalnih probiotika u liječenju vaginalnih infekcija. Naime, čak se 50-tak vrsta probiotičkih kultura nalazi u vagini. Probiotici Lactobacillus koji se normalno nalaze u vagini dovode do uravnoteženja vaginalne flore, uništavaju gljivice te dovode do smanjenja njihove dominacije. 

Uzimanjem probiotika, oralno ili vaginalno, povećava se njihov broj te smanjuje rizik od stanja koje uzrokuje vaginalnu infekciju. Probiotici povećavaju kiselost rodnice koja štiti od infekcija. Omni Biotic Flora Plus i Lactogyn kapsule su probiotičke kapsule koje se primjenjuju u liječenju vaginalnih infekcija. 

Prehrana bogata probioticima uravnotežit će razinu gljivica

Bio-Kult Pro-Cyan su kapsule koje osim probiotičkih kultura sadrži ekstrakt ploda američke brusnice te vitamin A. Doprinose uravnoteženju vaginalne flore, sprječavaju razvoj štetnih bakterija te smanjuju infekcije. Američka brusnica djeluje antiseptično i uništava štetne bakterije i gljivice

Osim u kapsulama probiotici postoje i u vaginalnim oblicima tableta.

Prirodno liječenje vaginalnih infekcija

Zahvaljujući potpuno prirodnom sastavu poput eteričnog ulja čajevca, klinčića i gospine trave, Vaginal vagitoriji su izvrsna prirodna kombinacija za liječenje vaginalnih infekcija bakterijama, virusima i gljivicama. Štite vaginalnu sluznicu, uspostavljaju prirodnu pH vrijednost te sprječavaju pojavu vaginalnih infekcija. 

Za vanjsku njegu odlična opcija je Aromara Gyno Pro. Ovaj uljni sprej prirodno je i učinkovito rješenje za vaginalne upale, bez neželjenih nuspojava za njegu i održavanje intimnog područja te normalizaciju vaginalne flore.

Ovaj prirodan sprej mogu koristiti žene svih dobi

Ulje origana je izvrsna pomoć u sprječavanju i liječenju vaginalnih infekcija posebno onih koji se često vraćaju. Naime, ulje organa je prirodni antibiotik koji jača imunitet, uništava bakterije, gljivice i viruse te pomaže u liječenju infekcija. 

Vaginalno ispiranje čajem od kadulje, kamilice, hrastove kore i vrkute je još jedna prirodna metoda liječenja vaginalnih infekcija. Vrkuta smiruje iritacije, ublažava i liječi infekciju. 

Kako spriječiti vaginalne infekcije kod žena?

Sigurno znate za brojne "narodne mudrosti" koje garantiraju da nikada nećete dobiti infekciju ako ih se pridržavate. Neke imaju smisla, a neke jednostavno ovise o situaciji. Da, prirodni materijali kod izbora donjeg rublja nisu loš savjet, ali ako odmah ne skinete mokri kupaći na plaži ne znači da za 10 minuta stiže nova infekcija.

Ljetovanje često nosi vaginalne infekcije, ali one se mogu lako izbjeći

Objedinili smo nekoliko preporuka koje mogu spriječiti pojavu vaginalnih infekcija:

  • Intimna higijena: koristite blaga sredstva za higijenu i pranje koji neće poremetiti pH vrijednost,
  • Odjeća: donje rublje trebalo bi biti pamučno, nošenje sintetičkih materijala nastojite smanjiti,
  • Izbjegavajte usku odjeću i najlonke,
  • Prehrana: izbjegavati šećere koji su hrana gljivicama, a povećati unos jogurta obogaćenog živim kulturama,
  • Tijekom nužde, intimno područje brisati od naprijed prema analnom otvoru,
  • Koristiti prezervative kod odnosa u slučaju sumnje na infekciju,
  • Redovito posjećivati ginekologa, posebno ako uočite da se infekcije često vraćaju.

Želim spriječiti vaginalnu infekciju

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.