0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Infekcije mokraćnog sustava: Izliječite ih prirodnim putem

Infekcije mokraćnog sustava

20. siječanj 2017.

Vjerojatno ste bar jednom u životu osjetili tegobe poput bolnog mokrenja, peckanja i osjećaja pritiska u mjehuru. Riječ je o bakterijskoj infekciji mokraćnog sustava - cistitisu. Češće pogađa žene, a razlog tomu je kraća mokraćna cijev zbog čega bakterije puno brže ulaze u mokraćni mjehur.

Koji su uzroci i simptomi urinarnih infekcija?

    Simptomi i uzorci infekcija mokracnog sustava

Uzročnik infekcija urinarnog trakta je najčešće bakterija Escherichia coli, a koja se prirodno nalazi u probavnom traktu. Bakterije koje dospiju u mokraćni mjehur uglavnom se uklanjaju tijekom mokrenja. No one koje ostanu u mjehuru uzrokuju pojavu infekcije odnosno cistitis.

Bakterijske infekcije mokraćnog sustava se javljaju:

  • Kod spolno aktivnih žena i muškaraca
  • Kod nepotpunog pražnjenja mjehura odnosno zadržavanja mokraće
  • Kod loših higijenskih navika
  • Kod osoba koje ne unose dovoljnu količinu tekućine
  • Kod pada imuniteta
  • Kod starijih osoba koje imaju inkontinenciju ili povećanu prostatu
  • Spolnih bolesti

Simptomi cistitisa su:

  • peckanje
  • bolno mokrenje
  • otežano i nepotpuno mokrenje
  • krv u mokraći

Koje su najdjelotvornije ljekovite biljke u borbi protiv infekcija mokraćnog sustava?

Dvije najznačajnije biljke koje se koriste za liječenje infekcija mokraćnih putova su brusnica i medvjetka. Saznajte kako djeluju i zašto je važno da se ove dvije biljke ne koriste zajedno u liječenju.

Brusnica: Koja je moć brusnice za liječenje urinarnih infekcija?

            Ljekovita moć brusnice za problene mokračnog sustava

Već odavna je poznata ljekovita moć brusnice za liječenje cistitisa.

U njoj prisutni antioksidanti sprječavaju razvoj bakterija na stijenkama mokraćnog mjehura i tako sprječavaju pojavu infekcija mokraćnog sustava. 

Ljekoviti dijelovi su plod i list brusnice. Možete piti sok od brusnica, uzimati ih u obliku čaja, tableta ili jednostavno jesti ih. Brusnice osim što štite urinarni trakt od infekcija jačaju i imunitet.

Medvjetka: Kako pomaže u liječenju urinarnih infekcija?

   Uvin čaj za liječenje urinarnih infekcija

 

Pored spomenute ljekovite moći brusnice, jedna od najboljih biljaka za liječenje cistitisa je medvjetka ili medvjeđe grožđe ili poznatiji narodni naziv je Uvin čaj. Čaj od listova medvjetke djeluje antiseptično i djeluje snažno protiv cistitisa i upala mokraćne cijevi. 

Kako bi medvjetka što bolje djelovala preporučuje se uz nju uzimanje sode bikarbone. Razlog tomu je smanjenje kiselosti urina. 

Uz čaj od medvjetke nikako ne koristite brusnicu jer se njihovo djelovanje međusobno pobija. Osim toga ne preporučuje se upotreba gaziranih pića i sokova od citrusa, vitamina C te slatke i jako kisele hrane.

D-manoza: najbolji lijek za urinarne infekcije

    D-manoza najučinkovitije sredstvo protiv bakterije E.Coli

Infekcije urinarnog sustava se često ponavljaju. Katkad niti biljni čajevi, a ni antibiotici ne mogu spriječiti infekcije koje uzrokuje bakterija E.Coli. Antibiotici često stvaraju otpornost i slabe imunološki sustav pa se infekcija često vraća. 

Dokazana učinkovitost praha d-manoze rješava čestu pojavu urinarnih infekcija. 

D-manoza je vrsta jednostavnog šećera koja se dobiva iz određenih vrsta voća. Uspješno uklanja infekcije mokraćnog sustava koje su najčešće uzrokovane bakterijom Escherichia Coli. 
D-manoza djeluje tako što se čvrsto vezuje na površinske izdanke bakterije E. Coli, čak puno jače nego što se E. Coli lijepi na ljudske stanice.

Cilj tretmana je postići zadovoljavajuću razinu manoze u urinu, kada se stanice E. Coli obložene D-manozom odljepljuju s unutrašnjih stijenki urinarnog trakta i mlazom urina izbacuju van iz tijela.

D-manoza ne izaziva poremećaj crijevne niti vaginalne mikroflore. Potpuno je bezopasna i mogu je koristiti djeca, dijabetičari i trudnice.


Preporučeno doziranje kod urinarnih infekcija :

  • prva 3 dana uzimati 1 dozirnu žličicu D-manoze svaka 4 sata (nije potrebno uzimati tijekom spavanja) otopljenu u čaši vode
  • nakon toga tretman nastaviti uzimanjem 1 dozirne žličice D-manoze 2 puta dnevno
  • preporuka je da se 1 sat nakon uzimanja D-manoze po mogućnosti ne pije ništa i ne ide na WC kako bi se postigla zadovoljavajuća razina D-manoze u urinu

Preventivno uzimanje:

  • 1-2 puta dnevno piti 1 dozirnu žličicu D-manoze

Koje su preventivne mjere za sprječavanje infekcija mokraćnog sustava?

Pojačan unos tekućine može pomoći kod urinarnh infekcija

Kako biste izbjegli pojavu cistitisa preporučujemo sljedeće mjere:

  • Pojačan unos tekućine, čak do tri litre dnevno
  • Održavanje higijene intimnog područja odgovarajućim sredstvima za pranje i brisanje od naprijed prema nazad
  • Izbjegavanje spolnog odnosa za vrijeme infekcije
  • Pranje intimnog područja za vrijeme i nakon spolnog odnosa
  • Izbjegavanje dužeg zadržavanja urina
  • Nošenje pamučnog rublja

Znanstveni dokazi upućuju na blisku vezu između narušene mikroflore, crijevne i vaginalne i povećanje učestalosti infekcija. Već dugo se, razmatrajući mogućnost primjene probiotika u liječenju infekcija mokraćnog sustava, dolazi do pozitivnih rezultata o čemu govori veći broj provedenih studija.

Biljni preparati koji su ovdje već dokazani kao lijekovi opet su pokazali puno veću djelotvornost od primjene antibiotika u liječenju infekcija mokraćnog sustava.

 

Spriječite infekcije urinarnog trakta

 

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.