0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Što najčešće uzrokuje ljetne crijevne infekcije?

Što najčešće uzrokuje ljetne crijevne infekcije?

Crijevne infekcije ljeti: zbog čega do njih dolazi?
23. srpanj 2021.

Crijevne infekcije česte su u ljetnim mjesecima. Sezonska aktivnost virusa i bakterija uzrokuje povraćanje, proljev, mučninu, a nerijetko i jake glavobolje s temperaturom. Zaraziti se možete unosom kontaminirane hrane ili vode, kontaktom sa zaraženim predmetima ili osobama. Redovito pranje ruku prije jela i nakon odlaska na toalet mogu smanjiti pojavu infekcija.

Virusi i bakterije: uzročnici ljetnih crijevnih infekcija                                 

Virusne infekcije ljeti (virusni gastroenteritis) uzrokuju norovirusi koji se prenose direktnim kontaktom sa zaraženom osobom, predmetima ili konzumiranjem kontaminirane hrane ili pića. Rizične skupine su oboljele osobe koje rade u restoranima, školama, kampovima, na brodovima, a dolaze u dodir s hranom i pićem. Možete se zaraziti koristite li i zajednički pribor za jelo.

Virusi i bakterije su najčešći krivci crijevnih tegoba u ljetnim mjesecima

Bakterije su također uzročnici crijevnih infekcija ljeti. Infekcija nastaje unosom zaražene hrane koja nije dovoljno termički obrađena, nedovoljno oprana ili nije čuvana u hladnjaku. Posljedica je trovanje hranom s mogućim teškim simptomima proljeva i povraćanja. Neke od bakterija su otporne i na kraće termičke obrade hrane pa se zaraza može razviti i od takve hrane. Zaraza bakterijama nastaje i putem prljavih ruku.

Osim crijevnih infekcija, ljeti su mogući i probavni poremećaji koji su posljedica uzimanja prehladne vode ili kombiniranja namirnica koje osoba ne tolerira, poput sladoleda ili voćnog soka. 

Virusne infekcije su kraće, a bakterijske mogu trajati i do pet dana.

Koji su simptomi crijevnih infekcija?                                    

Glavni simptomi koji se javljaju tijekom virusnih i bakterijskih crijevnih infekcija su proljev i povraćanje. Virusne infekcije su također praćene mučninom, bolovima i grčevima u trbuhu i odbijanjem hrane. 

No, bakterijske infekcije mogu uzrokovati teška trovanja poput onih uzimanjem kontaminirane hrane. Osim proljeva i povraćanja, mogu se javiti i jake glavobolje, povišena temperatura, bolovi u trbuhu, osjećaj slabosti i iscrpljenosti. Nastaju nakon 12 do 24 sata nakon konzumiranja hrane. 

Proljev i povraćanje istovremeno uzrokuju dehidraciju, točnije gubitak tekućine i elektrolita, zbog čega se osoba osjeća još slabije. Pritom treba paziti da ne dođe do dehidracije jer može biti opasna po život

Kako liječiti proljev i povraćanje?                                 

Liječenje proljeva i povraćanja prije svega treba početi probioticima. Probiotici su "prijateljske" bakterije koje pomažu uspostaviti ravnotežu crijevne mikroflore, točnije normaliziraju rad crijeva. Idealni su u liječenju infekcija uzrokovanih i virusima i bakterijama, poput trovanja hranom. Lactocare, Bio-Kult ili Prolife neka budu uvijek dio Vaše putne ljekarne.

Za djecu su kao stovoreni probiotici u obliku kapi poput Linex baby kapi, Wala LGG kapi ili Biogaia-e. Možete ih uzimati i preventivno kada ste na odmoru, pod povećanim rizikom za dobivanjem crijevne infekcije ili kad posumnjate u ispravnost određene hrane. 

Često za vrijeme povraćanja nije moguće zadržati tabletu ili kapsulu pa je u tim situacijama najbolje uzeti probiotike u pastilamaVrlo djelotvoran prirodni lijek protiv povraćanja i mučnine je đumbirPomaže pri regulaciji kiseline koja se stvara tijekom povraćanja i smanjuje osjećaj mučnine i nadutosti. 

Kapsule i probiotici, namijenjeni rješavanju crijevnih viroza, spas su u zadnji čas

Tijekom proljeva javljaju se grčevi i nadutost. Čaj od kamilice smiruje nadražena crijeva i smanjuje grčeve. Osjećaj kiseline i žgaravice su posljedice povraćanja, a ublažit ćete ih sredstvom protiv žgaravice u obliku tableta za žvakanje.

Da biste izbacili otrove prisutne u crijevima kod trovanja hranom, vrlo je korisna oralna suspenzija Enterosgela, koji veže toksine u probavnom sustavu i pomaže kod akutnog proljeva. Ako ste se otrovali hranom, Enterosgel je najefikasnije sredstvo za eliminaciju štetnih tvari iz organizma. Preporučuje se kod akutnih proljeva, povraćanja, trovanja hranom i detoksikacije organizma.

Njegova prednost je što ga mogu koristiti odrasli i djeca, te trudnice i dojilje. Osim Enterosgela, u eliminaciji toksina i zaustavljanju proljeva može vam pomoći i medicinski ugljen.

Oprez od dehidracije kod proljeva i povraćanja                                     

Tijekom crijevnih infekcija kada se javljaju proljev i povraćanje, poseban oprez treba staviti na dovoljan unos tekućine. Dovoljnim unosom tekućine i elektrolita sprječava se dehidracija organizma.

Oralna rehidracijska sol, odnosno otopina je bogata elektrolitima koja se daje kod proljeva i povraćanja u cilju sprječavanja dehidracije. Prvi simptom je opća slabost i pad krvnog tlaka. Oralnu otopinu je poželjno uzimati u gutljajima i češće. Naravno, mogu je uzimati i djeca i odrasli. 

Dovoljnim i čestim unosom tekućine, najbolje vode, suzbit ćete rizik od dehidracije organizma

Preporučuje se piti puno tekućine, najbolje čiste vode. Pritom treba paziti da voda ne bude prehladna jer bi u suprotnom pogoršala stanje.

Hrana i crijevne infekcije                                             

Tijekom ljetnih mjeseci zbog visokih ljetnih temperatura postoji veliki rizik za razmnožavanje bakterija u hrani. Trovanje hranom najčešće uzrokuje bakterija Salmonella, a mogu je uzrokovati i virusi koji su dospjeli u hranu putem zaražene osobe. Svakako valja pripaziti je li hrana koju jedete dovoljno termički obrađena, posebno se to odnosi na meso (piletina, mljeveno meso).

Banane je najbolji neprijatelj svakoj crijevoj virozi

Opreza pri konzumiranju treba imati i kod jaja, mliječnih proizvoda, sladoleda, preljeva za salate, kremastih kolača. Jedete li voće i sirovo povrće obavezno ga dobro operite jer i tako se možete zaraziti nekim virusom ili bakterijom. Prije jela svakako operite ruke. Poželjno je s drugima ne dijeliti hranu jer i tako može postojati opasnost da je druga osoba prijenosnik zaraze

Ako ste već dobili crijevnu infekciju neka hrana koju jedete bude nemasna, lagana i nezačinjena. Preporučena prehrana tijekom crijevnih viroza neka bude kuhana poput juhe i rižota.

Od voća vrlo je korisna banana jer sadrži kalij, važan mineral za rehidraciju.

Higijenske mjere za sprječavanje crijevnih infekcija                                    

Najvažnija mjera za sprječavanje crijevnih viroza koje uzrokuju proljev i povraćanje je higijenska mjera. Preporučujemo redovito pranje ruku, obavezno prije jela, ali i nakon odlaska na toalet. Ako boravite u restoranima, kampovima i na mjestima gdje ima dosta ljudi, potrudite se ruke prati češće i nositi sredstvo za dezinfekciju.

Pravilna i redovita higijena uvijek je poželjna, a u ljetnim mjesecima je neophodna

Također, imajte uvijek pri ruci antiseptičke maramice koje vam mogu poslužiti onda kada ne možete oprati ruke ili nemate drugo sredstvo za dezinfekciju. 

U slučaju da do neke crijevne infekcije ipak dođe, ne očajavajte, već pomoć potražite u učinkovitim proizvodima koje možete pronaći na našem webshopu.

Zaustavite proljev i povraćanje

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.