Prostata je žlijezda koja se nalazi ispod mjehura kod muškaraca i igra važnu ulogu u reproduktivnom sustavu. Njena osnovna funkcija je proizvodnja tekućine koja čini dio sjemene tekućine koja hrani i štiti spermije. Osim toga, prostata pomaže u regulaciji mokraćnog sustava. (izvor)
Najbolji prirodni lijek za prostatu
S vremenom, u zrelijoj životnoj dobi, muškarci mogu iskusiti probleme prostate:
- povećanja veličine (hiperplazije),
- upale (prostatitisa)
- ili raka.
Zato je važno pratiti zdravlje prostate redovitim pregledima kako bi se pravovremeno otkrile moguće bolesti ili nepravilnosti.
Problemi s prostatom vezani su najčešće za zreliju životnu dob. No oni se mogu javiti mnogo ranije kao upalna bolest prostate prolaznog karaktera.
Kako ublažiti tegobe prirodnim putem i koji dodaci prehrani za zdravlje prostate u tome mogu najbolje pomoći?...
Što je prostata
Prostata je jako mala spolna žlijezda kod muškarca čija je funkcija jako značajna i vezana za neplodnost. Ona proizvodi većinu tekućine u sjemenu, štiti i hrani spermije na njihovom putu sve do jajne stanice u maternici.
Pogrešno je povezivanje prostate sa spolnom moći.
Naime, uloga prostate vezana je za plodnost ali ne i za spolnu moć muškarca. Druga važna funkcija prostate odnosi se na njenu povezanost s mokraćnim sustavom, jer mokraćna cijev prolazi sredinom prostate.
Prostata raste do dvadesete godine, a nakon toga je uglavnom nepromijenjena sve do početka pedesetih godina kada i počinju prve tegobe, a ona mijenja oblik.
Gdje se nalazi prostata
Prostata je žlijezda koja se nalazi ispod mjehura kod muškaraca. Točnije, prostata je smještena ispred rektuma i oko mokraćne cijevi, koja prenosi urin iz mjehura kroz penis. Ova žlijezda ima oblik sličan kestenu, a okružena je mišićima i drugim tkivima zdjelice. Prostata je pri rođenju veličine zrna graha. Raste polako prije puberteta, a onda se rast ubrza do normalne veličine, oko 20 grama težine i 3.5 centimetra u promjeru. Obično zadržava tu veličinu do sredine 40-ih godina. Tada počne rasti ponovno zbog više stanica, što se naziva benigno povećanje prostate.
Koje su i kada nastaju bolesti prostate
Hiperplazija prostate (povećana prostata) - u zrelijoj dobi muškarca obično se javljaju prve tegobe s povećanjem prostate (benigna prostatična hiperplazija).
Hiperplazija se javlja uglavnom nešto prije pedesete godine, a u mlađoj dobi može se javiti akutni ili pak kronični prostatitis.
Upala prostate - akutna upala prostate je moguća već od spolne zrelosti muškarca, a uzrokuju je mikroorganizmi.
Rak prostate - Najgori oblik bolesti prostate, zasad nepoznatog uzroka, a javlja se u starijoj životnoj dobi muškarca.
Sve ove bolesti prostate uzrokuju tegobe vezane za mokraćni sustav i to zbog njihove međusobne povezanosti. Akutni, kronični prostatitis ili povećanje prostate uzrokuju tegobe s mokrenjem.
Prostata (simptomi)
Kod prolaznih, akutnih tegoba s prostatom mogu se, uz tegobe s mokrenjem, javiti bolovi u donjem dijelu trbuha i penisu, problemi s erekcijom, osjećaj težine u testisima i povišena tjelesna temperatura.
Bolno, otežano mokrenje i peckanje pri mokrenju najčešći su simptomi upale prostate.
Benigno povećanje prostate ima cijeli skup simptoma povezanih s mokrenjem, a to su:
- učestalo mokrenje
- mokrenje noću
- otežano mokrenje (naprezanja pri mokrenju, tanki mlaz i kapanje urina)
- nepotpuno pražnjenje mjehura
- nekontrolirano mokrenje (inkontinencija)
Simptomi raka prostate u njegovoj ranoj fazi jednaki su simptomima benignog povećanja prostate (hiperplazija prostate) pa je pregled najbolja preventivna mjera.
U kasnijoj fazi raka prostate javljaju se simptomi poput koštanih bolova i krvarenja.
Liječenje bolesti prostate
Akutni prostatitis liječi se najčešće antibioticima jer ga uzrokuju mikroorganizmi.
Za ublažavanje simptoma benignog povećanja prostate propisuju se lijekovi, a kod raka prostate najčešći je kirurški zahvat.
Ovisno o intenzitetu bolesti i tegoba prostate, terapiju ocjenjuje i propisuje liječnik urolog. Česta je preporuka i terapija biljem koja je u liječenju bolesti prostate našla višestruku primjenu.
Kirurški zahvati i liječenje zračenjem kod već napredovale bolesti raka prostate krajnji su oblici liječenja bolesti.
Koja su prirodna rješenja kod bolesti prostate
Sve više je povjerenja u biljnu ljekarnu kad su u pitanju tegobe vezane za bolesti prostate. Sprječavanje povećanja prostate i ublažavanje početnih simptoma glavna je zadaća mnogih dodataka prehrani koji čine osnovnu prevenciju u razvijanju bolesti prostate.
Ekstrakti mnogih biljaka od davnina se koriste kao biljni lijekovi.
Sabal palma i ekstrakt koprive su najpoznatiji biljni sastojci većine dodataka prehrani koji normaliziraju mokrenje te poboljšavaju funkciju prostate.
Likopen je antioksidant izoliran iz rajčice s velikom moći na zdravlje prostate. Uz mineral cink veoma je važan za reproduktivno zdravlje muškarca i sprječavanje kasnijih tegoba s prostatom.
Ekstrakti sjemenki bundeve i afričke šljive nalaze se u proizvodu Prostanil Max. Povoljno djeluju na normalizaciju mokrenja, ublažavaju tegobe otežanog, učestalog i noćnog mokrenja karakterističnog za povećanje prostate.
Kako preventivno očuvati zdravlje prostate
Jeste li znali da je glumac Robert De Niro imao dijagnozu raka prostate? Rano ga je otkrio zahvaljujući redovitim medicinskim pregledima, što mu je omogućilo uspješno liječenje. Ista situacija zadesila je tenisača John McEnroea, ali je, također zbog preventivnog pregleda - uspješno izliječen.
Iako bolesti prostate spadaju u skupinu onih koje će se pojaviti u starijoj dobi, ako se na vrijeme pobrinete o svojoj prostati - možete izbjeći kasnije probleme!
Zdrav način života, kao i kod većine bolesti, je ključan, a sastoji se od redovitog unosa potrebnih vitamina i minerala u obliku voća i povrća, a izbjegavanja negativnih čimbenika, u ovom slučaju alkohola.
Jedna čaša piva (0,33 l), jedna čaša vina (0,1 l) ili jedna čašica žestice (0,33 l) na dan je maksimalna količina koja, sudeći po nekim istraživanjima, ima pozitivne učinke na zdravlje prostate. (izvor)
Tijekom života potrebno je unositi antioksidante koji sprječavaju razvoj bolesti. Antioksidanti za zdravlje prostate su cink, vitamin E, likopen i beta karoten. Nalazimo ih u žutom i narančastom voću i povrću te tamnozelenom povrću, orašastim plodovima i rajčici.
Omega 3 masne kiseline su zdrave masti jednako važne za zdravlje prostate.
Redoviti pregledi prostate nakon 40. godine nužni su kako bi se na vrijeme otkrili i najmanji rizici za razvoj bolesti. Nasljedne osobine su rizični faktor za nastanak bolesti prostate i važna "uputnica" za redovite preglede.