0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Kako sunce utječe na kožu?

Kako zaustaviti preuranjeno starenje zbog izlaganja suncu?

22. srpanj 2022.

Dolaskom ljeta i sve toplijeg vremena bitno je brinuti i o svojoj koži i kako ju što bolje zaštititi od sunca. Sunčeva svjetlost u nekoj je mjeri dobra za našu kožu, izvor je vitamina D, koji je bitan za zdrave kosti i povećava razinu serotonina što podiže raspoloženje. No, previše sunca može oštetiti našu kožu, pa tako nastaju opekline od sunca, ubrzava se starenje, hiperpigmentacija, alergijske reakcije što može dovesti do ozbiljnih kožnih bolesti.

Kako koža reagira na prekomjerno izlaganje suncu?

Najčešći oblik oštećenja od sunca su opekline na koži koje uzrokuju UVA zrake. UVA zrake štetno utječu na kožu i njihov intenzitet je konstantan tijekom dana (i zbog toga svi stručnjaci preporučuju da se zaštitni faktor stavlja odmah ujutro, a ne samo kada je sunce najjače). One djeluju u interakciji sa stanicama kože i stvaraju slobodne radikale, a to su visoko reaktivne molekule kisika, od kojih se tijelo štiti tako što koristi antioksidanse. Kada se između proizvodnje slobodnih radikala i sposobnosti tijela da ih neutralizira dogodi neravnoteža, slobodni radikali počinju oštećivati stanice što je poznato kao oksidativni stres.

UVA zrake prodiru u kožu i potiču proizvodnju slobodnih radikala.

 

Cijeli ovaj proces uzrokovat će tzv. fotostarenje, preuranjeno starenje zbog izlaganja suncu. Čak je do 90% starenja uzrokovano pretjeranim izlaganjem suncu. Proces se događa kada slobodni radikali oštećuju stanice kože i razgrađuju kolagen i elastin, koji koži daju mladenački izgled. Kada se ovo događa puno brže se razvijaju bore i fine linije.

Kako usporiti proces starenja?

Staranje ne možemo izbjeći ali ga možemo usporiti. Uz pravilno i redovito korištenje zaštite od sunca u obliku krema i sprejeva za zaštitu kože od sunca, postoje i brojni dodaci prehrani.

Jedan od najučinkovitijih načina je konzumacija kolagena. Kolagen će pomoći kod:

Struktura kože se mijenja nakon 25. godine života, a stvaranje kolagena smanjuje se za 1,5% godišnje. Osim što kožu možemo oštetiti pretjeranim izlaganjem suncu i tako izgubiti kolagen, on se i prirodno smanjuje s godinama.

Koža sporije proizvodi kolagenska vlakna što godine više prolaze.

Fibroblasti su najbrojnije stanice dermisa koji si odgovorni za sintezu kolagena, elastina i drugih proteina izvanstaničnog matrixa dermisa. Kod mlade kože su kolagenska vlakna organizirana, a fibroblasti funkcionalni, dok kod starije kože dolazi do biorazgradnje kolagenskih vlakana i propadanja fibroblasta. U organizaciji i održavanju kolagenskog matrixa ključnu ulogu igra mehanička napetost fibroblasta odgovornih za sintezu kolagena.

Svaki od kompleksnih slojeva kože ima svoju funkciju. Ako u posljednjem sloju nema kolagena, svi slojevi "propadaju".

Starenjem se smanjuje mehanička napetost koja je kritička pokretačka sila molekularnih promjena odgovornih za starenje kože. Peptidi kolagena stimuliraju aktivnost fibroblasta te potiču njihovu proizvodnju kolagena.

Ukratko, s godinama koža ne može proizvoditi kolagena koliko je mogla ranije. Ako tome dodamo i činjenicu da pretjerano izlaganje suncu također razgrađuje kolagenska vlakna, to zvuči kao da ćemo ostati bez svog kolagena u koži. Upravo zato je potrebno nadoknaditi na vrijeme.

Kako kolagen djeluje na kosu i nokte?

Kolagen je među glavnim komponentama ljudskog tijela i ključan je za pokretne zglobove, stabilne kosti, zdrave mišiće, jake ligamente i tetive, glatku kožu, sjajnu kosu i zdrave nokte. On je jedan od primarnih strukturnih proteina i vitalna je komponenta našeg cijelog tijela.

Nakon 25. godine života prirodno gubimo kolagen, a njegovo stvaranje smanjuje se z a 1,5% godišnje. To znači da do 55. godine života imamo 45% manje kolagena u tijelu.

Zahvaljujući CollagenTime proizvodima, unos kolagena u organizam, uz ostale aktivne sastojke, pozitivno će utjecati i pomoći kod:

Djelovanje na kosu i nokte

Glavni aktivni sastojci uz kolagen koji će pozitivno djelovati na rast i jačinu vaše kose su ceramidi, MSM i hijaluronska kiselina.

Kosa može biti zdrava i snažna samo ako je vlasište takvo.

Kolagen ima specifično djelovanje na kosu u 2 nivoa:

1. Nivo  - kolagen djeluje na epidermis pomoću: 

  • Ceramida koji osiguravaju hidrataciju vlasišta i zdrav površinski sloj kože,
  • MSM-a koji sadrži sumpor koji je važan za sintezu keratina u kosi te formira sumporne veze važne za jačanje i rast kose.

2. Nivo – kolagen djeluje na dermis pomoću:

  •  Hidroliziranog ribljeg kolagena koji potiče obnavljanje dermisa kože vlasišta te na taj način učvršćuju korijen dlake, smanjuje ispadanje kose i poboljšava rast iz zdravog, kompaktnog dermisa.
  •  Hijaluronske kiseline koja podržava gipkost i elastičnost kože vlasišta.

Rezultate kod bržeg rasta, čvrstoće i debljine dlake možemo vidjeti već nakon 16 tjedana redovitog korištenja dodatka s kolagenom.

Istraživanja su potvrdila da uz redovito korištenje dodatka s kolagenom nokti brže rastu.

S obzirom na to da čak 70% žena pati od lomljivih, naboranih ili hrapavih noktiju redovita konzumacija kolagena u tome može pomoći. Sinergijom aktivnih sastojaka u CollagenTime Beauty proizvodima poboljšavaju rast i zdravlje noktiju.

Prema istraživanjima čak je:

  • 80% korisnica zadovoljno poboljšanjem kvalitete noktiju,
  • 75% korisnica je primijetilo da su im nokti ojačali i
  • 71% korisnica su dobile osjećaj da im nokti brže rastu.
     

Želite zaustaviti preuranjeno starenje?

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.