0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Često vas muče nadutost i grčevi? Evo kako si pomoći...

Često vas muče nadutost i grčevi?

06. prosinac 2018.

Vjerojatno ste svi doživjeli osjećaj punoće, nadutosti i grčeva u trbuhu nakon što ste pojeli lošu i nezdravu hranu ili ste ju pojeli na brzinu. Nadutost u trbuhu izaziva pretjerana količina zraka u crijevima, a uzrokuje ju hrana, hormonalne promjene, nedovoljno žvakanje hrane i loša probava.

Kako ublažiti već nastalu nadutost i koje mjere mogu biti korisne u sprječavanju pojave nadutosti? 

Nadutost kao probavna tegoba

Najcesci-uzroci-nadutosti

Nadutost opisujemo kao osjećaj napuhanosti i prepunjenosti trbuha često praćenu grčevima, vjetrovima i neugodnom boli. Kod nadutosti trbuh je najčešće tvrd na dodir i praćen boli. 

Uz nadutost obično dolaze prateći simptomi poput pritiska i povećane težine u želucu nakon jela. Nadutost je povećana količina zraka u probavnom sustavu koja može biti rezultat nezdrave prehrane, loše prehrane kada dolazi do nakupljanja neprobavljene hrane u crijevima te gutanjem zraka. 

Nadutost naravno može ukazivati na određene bolesti ali je češće uzrokom loših životnih navika. Javlja se kod svih dobnih skupina i oba spola.

Koji su najčešći uzroci nadutosti?

Zatvor-kao-uzrok-nadutosti

Nadutost se najčešće javlja nakon konzumacije nezdrave i brze hrane te prehrambenih navika. Razne bolesti želuca i crijeva također uzrokuju nadutost. Loša probava odnosno zatvor praćen tvrdom stolicom je jedan od čestih uzročnika nadutosti. Gastritis, sindrom iritabilnog crijeva i druge bolesti su "krivci" za probavnu nelagodu kakva je nadutost.

Kod proljeva, povraćanja, trovanja hranom i bakterijskih crijevnih infekcija javljaju se plinovi i nadutost kao popratni simptomi. Narušena ravnoteža crijevne mikroflore dovodi do problema s probavljanjem hrane, stvaranjem grčeva i plinova. Uzimanje antibiotika narušava crijevnu mikrofloru i uzrokuje pojavu nadutosti. Zato se uz antibiotike obavezno preporučuje uzimanje probiotika.

Nadutost se vrlo često pojavljuje kod trudnica budući da one imaju zatvor i lošu probavu. Tegobe nadutosti u trbuhu kod žena se mogu pojaviti neposredno prije ili za vrijeme menstruacije. Uzrok takvih tegoba su hormonalne promjene i predmenstrualni sindrom.

Neke bolesti poput bolesti jetre, srca, bubrega ili ženskih bolesti uzrokom su nastajanja nadutosti i plinova. Uzimanje minerala željeza može uzrokovati zatvor i stvaranje grčeva i plinova. Kod pretjeranog zadržavanje tekućine u organizmu može doći do pojave nadutosti u trbuhu. Razlog tomu je prevelik unos soli i konzerviranih i suhomesnatih proizvoda.

Kako hrana utječe na pojavu nadutosti?

Hrana-uzrokuje-nadutost

Hrana ima veliku ulogu u nastajanju i sprječavanju nadutosti. Način na koji jedemo i žvačemo hranu određuje hoće li se pojaviti nadutost, grčevi i plinovi. Prebrzim i nedovoljnim žvakanjem hrane proguta se određena količina zraka koja uzrokuje nadutost, a često je praćena podrigivanjem.

Kod prejedanja i konzumacije previše masti, šećera i nezdrave hrane probavni sustav teško i sporo probavlja hranu stvarajući tako pritisak u trbuhu, neravnotežu, zatvor i pojavu grčeva. U hranu koja uzrokuje nadutost ubrajamo masnu hranu, suhomesnate proizvode, alkoholna i gazirana pića.

Suprotno, pretjerana konzumacija vlakana u voću i povrću i sirove hrane također može biti uzrokom pojave nadutosti. Dehidracija odnosno manjak tekućine može doprinijeti stvaranju zatvora i pojavi nadutosti. 

Intolerancija na laktozu i nepodnošenje mliječnih proizvoda uzrokuje jake grčeve i nadutost često praćenu neugodnom boli. Ovaj problem čest je kod male djece ali i odraslih.

Kako spriječiti nadutost?

Zdravom-prehranom-izbjegnite-nadutost

Probleme s nadutošću možemo riješiti prije svega pravilnijom prehranom i izbjegavanjem svega onoga što izaziva nadutost i grčeve. Osnovna prevencija sastoji se u polaganom i dobrom žvakanju hrane, zatim odabirom zdrave i pravilnim kombiniranjem hrane. To se odnosi na jelovnik u kojem dominiraju meso i povrće te ugljikohidrati i povrće. Kombinacije kao što su primjerice meso i ugljikohidrati zatvaraju i dovode do teškog probavljanja hrane i pojavi zatvora, plinova i nadutosti.

Smanjite unos soli i nemojte dodatno soliti hranu. Ovo je veoma bitno jer sol potiče zadržavanje tekućine zbog čega se možete osjećati napuhnuto. Ženama se prije menstruacije preporučuje laganija prehrana bez previše masti, šećera i brze hrane koji uzrokuju nadutost za vrijeme menstruacije. Isto mjere prevencije preporučuju se i tijekom trudnoće.

Ako uočite da vam smeta određena hrana poput primjerice mahunarki, jabuka i ostalog sirovog voća i povrća, zatim gazirana i alkoholna pića njihov unos smanjite na minimum ili ih potpuno izbacite. Osobe s intolerancijom na laktozu trebaju izbjegavati mliječne proizvode ili koristiti probavne enzime za rješavanje ovih probavnih tegoba.

Dva puta godišnje napravite detoksikaciju organizma. To će rasteretiti probavni sustav i pomoći vam da ga vratite u ravnotežu. Ako imate proljev, trovanje ili česte crijevne infekcije korisno je napraviti detoksikaciju crijeva Enterosgelom koji na sebe veže sve toksine i smanjuje nadutost i grčeve.

Olakšajte nadutost prirodnim putem

Olaksanje-nadutosti-biljnim-lijekovima

Prirodni lijekovi kod nadutosti i probavnih tegoba su ljekoviti ekstrakti biljaka poput mente, kamilice, komorača, kima, anisa...Navedene biljke ublažavaju grčeve, smanjuju nadutost i eliminiraju plinove. Osim toga ove biljke normaliziraju rad probavnog sustava. Čajevi protiv grčeva i nadutosti kod djece su Hipp čaj komorač instant, u filteru i vrećicama te Hipp Prvi biljni čaj koji ublažava grčeve i nadutosta namijenjen je tek rođenoj djeci.

Kod čestih crijevnih infekcija i za ravnotežu crijevne mikroflore uzimajte probiotike. Oni će spriječiti pretjeran rast loših bakterija i normalizirati rad crijeva.

Proljev je specifično stanje narušene crijevne mikroflore koji je često praćen jakim bolovima, grčevima i nadutošću. Medicinski ugljen u kombinaciji s ekstraktima ljekovitog biljka nalazi se u ESI Karbofin tabletama. Ovaj dodatak prehrani uspješno pomaže kod nadutosti izazvane proljevom i trovanjem hrane.

Probavni enzimi pomažu probavljanju hrane, a ako ih nedostaje dolazi do nadutosti. Uzmite kompleks probavnih enzima kad vas muče nadutost, jaki bolovi, grčevi i loša probava. Preporučujemo vam Solgar Comfort zone kapsule koje doprinose boljoj probavi i funkciji probavnog trakta. Natural Wealth Papaja enzimi i Digestin tablete za žvakanje su idealna i brza pomoć kod nadutosti i loše probave.

Kako se riješiti nadutosti?

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.