0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Često vas muče nadutost i vjetrovi? Evo kako si pomoći!

Evo kako riješiti problem nadutosti

Kako spriječiti i liječiti nadutost i vjetrove
05. srpanj 2024.

Vjerojatno ste svi doživjeli osjećaj punoće, nadutosti i grčeva u trbuhu nakon loše i nezdrave hrane. Ili nakon obroka kojeg ste pojeli prebrzo. 

Nadutost, koja uobičajeno rezultira vjetrovima, uzrokovana je plinovima u crijevima.

Čajevi i dodaci prehrani protiv nadutosti

Naša crijeva dnevno proizvode između 500 i 2000 ml plinova, (izvor) koji izlaze iz anusa u redovitim intervalima. Sastav vjetrova uključuje različite vrste plinova: metan, dušik i ugljični dioksid. Različiti mirisi vjetrova ovise o omjeru ovih plinova, na što utječe hrana koju jedemo.

Nadutost nastaje zbog progutanog zraka, probave, hrane bogate vlaknima i nusproizvoda crijevnih bakterija. Isto tako, neki poremećaji probavnog sustava, kao što je sindrom iritabilnog crijeva, mogu proizvesti nadutost i vjetrove.

Evo kako ublažiti već nastalu nadutost trbuha i koje mjere mogu biti korisne u sprječavanju pojave nadutosti.

Nadutost kao probavna tegoba

Nadutost opisujemo kao osjećaj napuhanosti i prepunjenosti trbuha često praćenu grčevima u trbuhu, vjetrovima i neugodnom boli. Kod nadutosti, trbuh je najčešće tvrd na dodir i bolan. 

Nadutost je povećana količina zraka u probavnom sustavu koja može biti rezultat nezdrave i loše prehrane, kada dolazi do nakupljanja neprobavljene hrane u crijevima. 

Nadutost trbuha naravno može ukazivati na određene bolesti, ali je češće uzrokom loših životnih navika. Javlja se kod svih dobnih skupina i oba spola.

Simptomi nadutosti

Puštanje vjetrova je normalno, ali učestalost varira od osobe do osobe i ovisi o brojnim čimbenicima uključujući prehranu.

Neki ljudi puštaju vjetrove samo par puta dnevno, neki do 40 puta, dok se čini da je prosjek oko 15. Simptomi prekomjerne (ili neugodne) nadutosti uključuju:

  • učestalo puštanje vjetrova
  • vjetrove neugodnog mirisa
  • glasno puštanje vjetrova
  • abdominalna napuhnutost i nelagoda
  • kruljenje u donjem dijelu trbuha

Uzročnici nadutosti

Nadutost se najčešće javlja nakon konzumacije nezdrave i brze hrane te prehrambenih navika. Razne bolesti želuca i crijeva također uzrokuju nadutost.

  • Loša probava odnosno zatvor praćen tvrdom stolicom je jedan od čestih uzročnika nadutosti.
  • Gastritis, sindrom iritabilnog crijeva i druge bolesti su također krivci za probavnu nelagodu kakva je nadutost.
  • Kod proljeva, povraćanja, trovanja hranom i bakterijskih crijevnih infekcija javljaju se plinovi i nadutost kao popratni simptomi.
  • Narušena ravnoteža crijevne mikroflore dovodi do problema s probavljanjem hrane, stvaranjem grčeva i plinova.
  • Uzimanje antibiotika narušava crijevnu mikrofloru i uzrokuje pojavu nadutosti. Zato se uz antibiotike obavezno preporučuje uzimanje probiotika.
  • Nadutost je česta pojava u prvim mjesecima trudnoće. Kasnije razdoblje češći je zatvor u trudnoći, a sve je potpuno normalno i uobičajeno. Nadutost u trudnoći uzrokuju hormoni, a kasniji zatvor stvar je pritiska na crijeva koje rastuća beba izaziva.
  • Također, nadutost se može pojaviti neposredno prije ili za vrijeme menstruacije. Uzrok takvih tegoba su hormonalne promjene i PMS.
  • Neke bolesti poput bolesti jetre, srca, bubrega ili ženskih bolesti uzrokom su nastajanja nadutosti i plinova.
  • Uzimanje minerala željeza može uzrokovati zatvor i stvaranje grčeva i plinova.
  • Kod pretjeranog zadržavanje tekućine u organizmu može doći do pojave nadutosti u trbuhu. Razlog tomu je prevelik unos soli i konzerviranih i suhomesnatih proizvoda.

Jeste li spremni mijenjati prehrambene navike?

Hrana može značajno utjecati na nadutost, a taj učinak varira ovisno o vrsti hrane, načinu na koji se konzumira, te individualnim probavnim karakteristikama. Nastavite čitati za detalje. 

Namirnice koje proizvode vjetrove

Hrana koja pogoršava nadutost

Vlakna

Namirnice bogate vlaknima, poput graha, leće, brokule, kupusa, prokulica i cijelih žitarica, mogu izazvati nadutost jer ih bakterije u crijevima fermentiraju, proizvodeći plinove. S druge strane umjerene količine vlakana su višestruko korisne. Ako povećavate unos vlakana, činite to postepeno kako bi se tijelo prilagodilo i smanjio rizik od nadutosti.

Oligosaharidi

Grah i neke vrste povrća sadrže složene šećere (oligosaharide) koje naši probavni enzimi teško razgrađuju, što dovodi do fermentacije u crijevima i stvaranja plinova.

Mliječni proizvodi

Laktoza

Osobe s netolerancijom na laktozu ne proizvode dovoljno enzima laktaze za probavu mliječnog šećera (laktoze), što rezultira fermentacijom laktoze u crijevima i stvaranjem plinova.

Umjetna sladila: sorbitol, manitol, i ksilitol

Ova sladila, često prisutna u žvakaćim gumama, bombonima bez šećera i dijetnim proizvodima, mogu fermentirati u crijevima i izazvati nadutost.

Gazirana pića (ugljični dioksid)

Gazirana pića sadrže plinove koji mogu uzrokovati nadutost kada se oslobode u probavnom sustavu.

Brzo jedenje i prejedanje

Brza konzumacija hrane i pića može dovesti do gutanja previše zraka, što može uzrokovati nadutost. Konzumacija velikih količina hrane odjednom može preopteretiti probavni sustav i uzrokovati osjećaj nadutosti.

Masna hrana i usporavanje probave

Masna hrana usporava probavu jer se masnoće sporije razgrađuju, što može dovesti do osjećaja punoće i nadutosti.

Hrana bogata fruktanom: pšenica, luk i češnjak

Ove namirnice sadrže fruktane, vrste vlakana koje mogu fermentirati u crijevima, uzrokujući nadutost.

Kako se riješiti nadutosti

Probleme s nadutošću možemo riješiti prije svega pravilnijom prehranom i izbjegavanjem svega spomenutog gore u tekstu što izaziva nadutost i vjetrove.

Osnovna prevencija sastoji se u polaganom i dobrom žvakanju hrane, zatim pametnom biranju zdrave hrane i pravilnom kombiniranjem hrane.

Svima nam je jasno što znači dobro žvakati hranu i jako dobro znamo što je zdrava hrana. Možda je nejasno ostalo kako točno pravilno kombinirati (slagati) hranu i olakšati želucu probavu, smanjiti nadutost, grčeve u trbuhu i vjetrove.

Pravilan redoslijed jedenja za smanjenje nadutosti

Započnite obrok s namirnicama bogatim vlaknima, poput salata ili povrća. Vlakna pomažu u usporavanju probave ugljikohidrata, što može pomoći u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Također, vlakna potiču osjećaj sitosti i pripremaju probavni sustav za ostatak obroka.

Nakon vlakana, konzumirajte proteine. Proteini su ključni za rast i obnovu tkiva, a također pomažu u održavanju osjećaja sitosti. Proteini se probavljaju sporije od ugljikohidrata, što također pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi.

Slijede ugljikohidrati. Ugljikohidrati su glavni izvor energije za tijelo, ali konzumiranje ugljikohidrata nakon vlakana i proteina može pomoći u smanjenju skokova razine šećera u krvi. Odabir složenih ugljikohidrata (poput cjelovitih žitarica) je bolji jer se sporije probavljaju i pružaju dugotrajniju energiju.

Na kraju obroka konzumirajte masti. Masti usporavaju probavu i pomažu u apsorpciji određenih vitamina (A, D, E, K). Dodavanje zdravih masti na kraju obroka može pomoći u produljenju osjećaja sitosti.

Dodatni savjeti hranjenja za ublažavnje problema s vjetrovima, nadutosti i grčevima

Smanjite unos soli i nemojte dodatno soliti hranu. Ovo je veoma bitno jer sol potiče zadržavanje tekućine zbog čega se možete osjećati napuhnuto.

Ženama se, prije menstruacije, preporučuje laganija prehrana bez previše masti, šećera i brze hrane koji uzrokuju nadutost za vrijeme menstruacije. Isto mjere prevencije preporučuju se i tijekom trudnoće.

Dva puta godišnje napravite detoksikaciju organizma. Tako ćete rasteretiti probavni sustav i pomoći mu da se vrati u ravnotežu. A kada je tijelo u ravnoteži, uglavnom nema problema. 

Ako imate proljev, trovanje ili česte crijevne infekcije korisno je napraviti detoksikaciju crijeva Enterosgel suspenzijom koja na sebe veže sve toksine i smanjuje nadutost i grčeve.

Čaj protiv nadutosti i dodaci prehrani

Prirodni lijek za nadutost treba tražiti u ekstraktima ljekovitih biljaka poput:

Navedene biljke ublažavaju grčeve, smanjuju nadutost i eliminiraju plinove. Osim toga ove biljke normaliziraju rad probavnog sustava.

Kod čestih crijevnih infekcija i za ravnotežu crijevne mikroflore uzimajte probiotike. Oni će spriječiti pretjeran rast loših bakterija i normalizirati rad crijeva.

Carboactive kapsule s aktivnim ugljenom pomoć su kod problema s proljevom i nadutosti. Djeluju tako da apsorbiraju toksine mikroorganizama i plinove u probavnom sustavu, ali pritom ne neutraliziraju želučanu kiselinu.

Aktivni medicinski ugljen najjači je apsorbent prirodnog podrijetla s velikom sposobnošću vezivanja raznih toksina i štetnih tvari.

Probavni enzimi pomažu probavljanju hrane, a ako ih nedostaje dolazi do nadutosti.

Preporučujemo vam Solgar Probavne enzime kapsule koje doprinose boljoj probavi i funkciji probavnog trakta. Natural Wealth Papaja enzimi i Digestin tablete za žvakanje su idealna i brza pomoć kod nadutosti i loše probave.

Uzmite kompleks probavnih enzima kad vas muče nadutost, jaki bolovi, grčevi i loša probava.

Čajevi protiv grčeva i nadutosti kod beba nešto su drugačije formule, a svi imaju isti zadatak. Riješiti problem zvan: grčevi kod beba.

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.