0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Djeca i sunce: kako zaštititi dječju kožu od sunca?

Djeca i sunce: kako zaštititi dječju kožu od sunca?

02. svibanj 2017.

Zaštita dječje kože od sunca je briga povjerena roditeljima. Veoma je važno razviti svijest o zaštiti kože od sunca u najranijoj dobi. Te zdrave navike uče o dobrobiti ali i štetnosti sunčeva zračenja i posljedica koje UV zračenje ostavlja na koži. 

Sunce na površini kože uzrokuje opekline, oksidativna oštećenja te slabi kožnu barijeru.

Kako pravilno zaštiti dječju kožu od štetnih utjecaja sunca i spriječiti pojavu određenih kožnih promjena?

Zašto je dječjoj koži potrebna posebna zaštita od sunca?

                        djecja-koza-je-osjetljiva-i-treba-je-zastiti-od-sunca

Dječja koža je osjetljivija od kože odraslih i potrebna joj je veća zaštita od štetnog UV zračenja. UV zračenje prodire duboko u slojeve kože i uzrokuje dugotrajna oštećenja. Oštećenja koje uzrokuju UV zrake su nepopravljiva i mogu dovesti do ozbiljnih problema s kožom u odrasloj dobi ( starenje kože, hiperpigmentacije, rak kože ). 

Budući da u potpunosti nije razvijen obrambeni sustav pigmentacije, koža je sklonija opeklinama, oštećenjima te alergijama. 

Jeste li znali da je dječja koža čak pet puta tanja od kože odraslih? Zbog toga je kožna barijera slabija, štetne zrake prodiru dublje i brže u slojeve kože i tako uzrokuju opekline i oštećenja. 

Dječja koža sadrži i manje melanina koji koži daje pigment, boju a koža je zato više osjetljivija na UV zračenja

Što sve možemo spriječiti pravilnom zaštitom od sunca?

                          Zastita-od-sunca-sprjecava-melanom-koze

Prekomjerno izlaganje suncu za dječju kožu je veoma štetno jer može izazvati oštećenja kože: od akutnih problema poput opeklina do trajnih nepopravljivih oštećenja poput raka kože. Istraživanja provedena 2003.godine su pokazala da opekline od sunca u dječjoj dobi udvostručuju rizik za dobivanje raka kože u odrasloj dobi. To je osnovni razlog zašto dječju kožu treba zaštiti od sunca.

Djeca svjetlije puti i osjetljivije kože su sklonija alergijama i opeklinama od sunca pa je za njih zaštita od sunca neophodna.

Djeci koja imaju madeže na tijelu pravilna zaštita od sunca može spriječiti melanom, zloćudnu kožnu promjenu. 

Koža slona aknama također treba zaštitu od sunca jer se na koži mogu pojaviti tamne mrlje na mjestu izbijanja akne.

Prevencija kao oblik zaštite dječje kože od sunca

                      Kako-zastiti-djeciju-kozu-od-sunca

Potpuno izbjegavanje sunca nije moguće niti je zapravo poželjno rješenje, posebno za djecu koja se vole igrati vani. No moguće je spriječiti štetne posljedice izlaganja suncu i to:

  • Izbjegavati izlaganje suncu između 11 i 17 sati jer su sunčeve zrake tada najopasnije
  • Nositi zaštitne šeširićelaganu i gusto tkanu odjeću te naočale koje štite oči od sunca
  • Boraviti u hladu što je više moguće 
  • Piti dovoljno tekućine kako bi se spriječila dehidracija
  • Koristiti kreme s vrlo visokom zaštitom od sunca prilagođene dječjoj koži
  • Djecu do 6.mjeseci ne izlagati suncu uopće
  • Uključiti zdravu prehranu koja štiti kožu ( hrana bogata karotenoidima: narančasto voće i povrće )

Kreme za zaštitu od sunca prilagođene djeci

                     Kreme-za-zastitu-do-sunca-za-djecju-kozu

Za zaštitu dječje kože o sunca potrebno je koristiti provjerene kreme prilagođene njihovoj koži i potrebama. Djeci se preporučuju kreme za zaštitu od sunca koje u sebi imaju mineralne a ne kemijske filtere koji nisu štetni za kožu. Ovo je veoma važno za kožu sklonu atopijskom dermatitisu i alergijama. 

Dječja koža zahtjeva vrlo visoku zaštitu od sunca pa je potrebno koristiti SPF30 i SPF50 koji odbijaju do 98% zraka. Proizvod mora štititi od UVA i UVB zraka i biti vodootporan.

S obzirom na osjetljivost dječje kože preporučuje se koristiti zaštitne kreme koje ne sadrže parabene, mirise niti bojila. Koristite kremu koja sadrži sastojke koji potiču obnovu kože, umiruju kožne iritacije i sprječavaju oštećenja uzrokovana UV zračenjem. Proizvodi koji sadrže takve sastojke su dio dermokozmetike Eucerin Sun , La Roche Posay Anthelios, Avene...

Zaštita atopične kože od sunca

                     zastita-od-sunca-atopicne-koze

Sunce je često uzrok fragilnosti kože ( krhka, oštećena koža ). No već sama fragilna koža postaje još slabija pod utjecajem UV zračenja.

Koža sklona atopijskom dermatitisu odnosno fragilna koža zahtjeva posebnu dermokozmetiku za zaštitu od sunca koja će istovremeno zaštiti kožu, potaknuti obnovu kože i ojačati kožnu barijeru.

Upravo takvo djelovanje ima A-Derma protect linija koja ima fotostabilan sustav filtera koji štite kožu od UVA i UVB zraka, te ulje izdanaka Rhealba zobi koje jača kožnu barijeru, obnavlja i štiti kožu. Ulje Rhealba zobi posjeduje umirujuća svojstva te potiče proces obnove krhke kože. 

Kako pravilno nanositi proizvod za zaštitu od sunca?

                    Kako-pravilno-nanijeti-kremu-za-suncanje

Naime, pravilno i redovito nanošenje proizvoda je veoma bitno kako bi se pružila optimalna zaštita dječje kože. Krema za zaštitu od sunca se nanosi 30 minuta prije izlaganja suncu a postupak se treba ponoviti svaka dva sata

Ako dijete boravi u vodi onda je poželjno izabrati vodootporni proizvod koji će biti postojan.

Kako pravilno dozirati kremu za sunčanje? Za zaštitu lica dovoljno je nanijeti dozu dužine jednog prsta, a dužinu dva prsta za zaštitu pojedinog dijela tijela ( leđa, ruke, noge, trbuh...).

Smanjena doza zaštitne kreme značit će i slabiju zaštitu od sunca te mogućnost pojave opeklina na koži. 

Zaštitite dječju kožu od sunca

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.