0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Zašto su Omega 3 kapsule važne za srce i krvne žile

Ovo su Najbolje Omega 3 kapsule

Ovo su najbolje Omega 3 kapsule
08. rujan 2023.

Najbolje Omega 3 kapsule u sebi sadrže iznimno bitnu nezasićenu masnu kiselinu, koje u pravilu najviše ima u mediteranskoj prehrani bogatoj ribom, voćem, povrćem i orašastim plodovima. 

Općenito o važnosti i ulozi Omega 3, 6 i 9 masnih kiselina

Omega-3 masne kiseline su nezasićene masne kiseline koje spadaju u zdrave masti čija je važnost otkrivena u prošlom stoljeću. Tada je ustanovljeno da su ljudi čija je prehrana bogata ribom dugovječniji i imaju manji postotak oboljenja srca i krvnih žila u odnosu na one koji ne jedu toliko ribe.

Danas su Omega 3, 6 i 9 masne kiseline među hranjivim tvarima koje se najviše istražuju.

Razlog zbog kojeg su masne kiseline super važne je taj što su sastavni dio stanica i potrebne su za njihovo normalno funkcioniranje.

Uz brojne druge uloge, ove masti su neophodne organizmu jer imaju zaštitnu funkciju za mnoge organe, a potrebne su i za topivost nekih vitamina. Osim toga održavaju tjelesnu temperaturu normalnom. 

Za ljudski organizam neophodne su Omega 3 i Omega 6 masne kiseline. Za razliku od Omega 9 masnih kiselina, koje organizam može proizvesti samostalno, Omega 3 i 6 tijelo ne može samo sintetizirati pa ih treba unositi u organizam hranom ili kroz najbolje Omega 3 kapsule.

Omega 3 se u pravilu dobiva iz ribljih ulja, a Omegu 6 iz biljnih ulja.

Ograničenje unosa nezdravih masnoća odnosi se na izvore poput margarina, maslaca, pekarskih proizvoda, mesa i mliječnih proizvoda. (izvor) Nezdrave masnoće upravo povećavaju rizik od kardiovaskularnih oboljenja, povećavaju loši kolesterol, trigliceride i rizik od pretilosti.

Zašto su važne Omega-3 masne kiseline

Smanjen unos Omega-3 masnih kiselina može izazvati niz akutnih i kroničnih bolesti kod ljudi.

Ovi poremećaji uključuju probleme s pamćenjem, rizik od depresije, promjene u ponašanju, razvoj dijabetesa tipa 2, različita upalna stanja, alergije i čak povećanu predispoziciju za rak.

Smatra se da povećan unos Omega 3 masnih kiselina i održavanje ravnoteže o unosima zdravih i nezdravih masti, smanjuje rizik od oboljenja srca i krvnih žila za čak 70%.

Vrste višestruko zasićenih masnih kiselina, odnosno Omega 3 masnih kiselina su:

  • ALA (alfa linolenska masna kiselina)
  • EPA  (eikosapentaenoična)
  • i DHA (dokosaheksaenoična).

Najvažniji izvori ALA kiseline su laneno ulje, orasi, chia sjemenke. EPA se nalazi u ribama i morskoj hrani, a DHA je zastupljena u algama.

Najvažnija uloga Omega 3 masnih kiselina je zaštita srca i krvnih žila od bolesti. Pozitivni učinci Omega 3 masnih kiselina potvrđeni su u slučaju aritmije srca, koronarne bolesti arterija, tahikardije.

Omega 3 smanjuju razinu i triglicerida te ono najvažnije rizik od iznenadne smrti. Zabilježen je i pozitivan učinak Omega 3 masnih kiselina na snižavanje visokog krvnog tlaka i protiv začepljenja arterija. Arterioskleroza odnosno začepljenje krvnih žila uzrokuje probleme sa srcem i uzrok je infarktu srca. Omega 3 mogu se svrstati u kategoriju najbolji lijek za visoki tlak.

Omega 3 pokazuje pozitivno djelovanje na funkciju mozga, odnosno zaštitu od moždanog udara kao još jednog rizika od iznenadne smrti. Dakle, dovoljan i uravnotežen unos Omege 3 djeluje zaštitnički na zdravlje srca, smanjuje rizike od moždanog i srčanog udara te održava zdravlje krvnih žila. To se posebno odnosi na starije osobe kod kojih postoji povećana opasnost od navedenih rizika.

S nedostatkom Omega 3 masnih kiselina najčešće se povezuju tegobe sa srcem i krvnim žilama. Naime, bolesti srca, visok krvni tlak i kolesterol nisu jedine bolesti kod kojih su Omega 3 pokazale svoje pozitivno djelovanje. 

Kako Omega 3 masne kiseline djeluju protuupalno preporučuju se i kod kožnih problema, alergijskih reakcija i ekcema jer potiču zacjeljivanje i smanjuju upalne reakcije.

Omega 3 je vrlo korisna kod simptoma artritisa, reumatoidnog artritisa i problema sa zglobovima. Djeluje protuupalno i podmazuje zglobove čime se potiče bolja pokretljivost.

Smatraju je i hranom za mozak. Depresije, loša raspoloženja, poremećaji i problemi s pamćenjem (demencijom), koncentracijom i kroničnim umorom su stanja kod kojih se preporučuje dodatan unos Omega 3 masnih kiselina.

Također, Omega 3 masne kiseline korisne su za zdravlje očiju. Njihov unos smanjuje rizik za nastajanje makularne degeneracije i povoljan učinak na očuvanje vida. Dobra su preporuka dijabetičarima koji najčešće obolijevaju od bolesti krvnih žila, povišenih razina kolesterola i triglicerida i imaju visoki rizik od nastajanja bolesti oka i poteškoća s vidom.

U kojoj hrani se nalazi najviše Omega 3 

Među najbolje izvore Omege 3 preporučuje se svakako mediteranska prehrana koja je bogata povrćem i ribom. Plava riba poput srdele, lososa, skuše, tune i inćuna najbogatiji je izvor Omege 3, a u jelovnik ju je potrebno uvrstiti dva puta tjedno.

Omega 3 masne kiseline u hrani

Orašasti plodovi su također bogat izvor Omega 3 zdravih kiselina koje štite srce i krvne žile, a odlična su hrana i za mozak. Bademi, orasi, lanene sjemenke i u novije vrijeme popularne chia sjemenke su odličan svakodnevan međuobrok koji će vam pomoći u zaštiti srca i pomoći vam u boljem pamćenju i očuvanu ljepote kože.

Kako se hraniti u korist zdravih Omega 3 nezasićenih masnih kiselina

  1. Povećajte unos omega-3 masnih kiselina, posebno EPH (eikosapentaenoinske), konzumirajući ribu i plodove mora najmanje dva puta tjedno ili uzimanjem dodataka omega-3 u obliku EPA suplemenata ili ribljeg ulja.
  2. Veći dio masti u prehrani treba dolaziti u obliku omega-9 masnih kiselina prisutnih u biljnim uljima kao što su maslinovo ulje, bademovo ulje, lješnjakovo ulje, ulje kikirikija i sezamovo ulje. Ako nemate dostupnih tih ulja, možete koristiti umjerene količine drugih biljnih ulja, preferirajući hladno prešane bez toplinske obrade, jer se tijekom rafiniranja mogu pretvoriti nezasićene masne kiseline iz cis-oblika u štetne trans-oblike.
  3. Smanjite unos zasićenih masnih kiselina iz životinjskih proizvoda i izbjegavajte trans-masne kiseline koje se nalaze u rafiniranim i hidrogeniziranim biljnim uljima te margarinima. Također, ograničite unos ALA (omega-3 masne kiseline) koje se najviše nalaze u lanenom i konopljinom ulju.
  4. Izbjegavajte unos većih količina hrane bogate arahidonskom kiselinom, kao što su iznutrice životinja, žumanjak jajeta i crveno meso.
  5. Budite tjelesno aktivni, kontrolirajte stres prakticirajući tehnike opuštanja, konzumirajte više manjih obroka dnevno i izbjegavajte ugljikohidrate visokog glikemijskog indeksa.

Omega 3 kapsule

Ako patite od nekih od navedenih bolesti i tegoba ili imate tek rizik za razvoj oboljenja, razmislite o dodatnom unosu Omega 3 masnih kiselina, a tim više ako njeni prehrambeni izvori nisu na popisu vaših omiljenih jela.

Najbolje Omega 3 kapsule

Većina dodataka prehrani sadrži 1000 mg Omega 3 masnih kiselina u 1 kapsuli koja je dovoljna za zaštitu zdravlja. Kod povećanih rizika dnevni unos Omege 3 možete povećati i na dvije kapsule. 

Preporučujemo vam Solgar Omega 3, Natural Wealth Omega 3 kaspule i Dietpharm Omega 3 kapsule kao izvor Omege 3 iz ribljeg ulja.

Omega 3 Ulje krila račića je najbogatiji prirodni izvor Omega 3 nezasićenih masnih kiselina.

Odlična kombinacija Omege 3 i ekstrakta ginka sadržana je u Dietpharm Ginko Omega proizvodu koji je namijenjen za očuvanje i poboljšanje moždanih funkcija, poboljšanje pamćenja, koncentracije i očuvanje zdravlja krvnih žila. 

Izaberi i kupi Omega 3 kapsule

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.