0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Bolesti desni: Kako ublažiti simptome parodontoze

Bolesti desni: Kako ublažiti simptome parodontoze

11. svibanj 2019.

Parodontoza je ozbiljna bolest desni koja čak kod 30 do 40% odraslih ljudi dovodi do gubitka zubi. Simptomi parodontoze su upalni procesi, povlačenje i krvarenje zubnog mesa koji su izrazito neugodni i bolni.

Kako na vrijeme prepoznati i ublažiti simptome parodontoze?

Što je parodontoza?

Sto-je-parodontoza

Parodontitis je upalni proces koji zahvaća dublje strukture zubnog mesa i mnogo je ozbiljnije stanje od običnog gingivitisa (upale zubnog mesa). Ozbiljnost ove bolesti leži u činjenici što uzrokuje najčešći gubitak zubi. Parodontoza je bolest potpornih struktura zuba, parodonta koji se sastoji od zubnog mesa, kosti i vlakana koje pridržavaju zub. 

Parodontoza obično počinje upalom zubnog mesa praćenog krvarenjem, gingivitisom, a koji se smatra početnim stadijem parodontoze. Ako se ne liječi dolazi do razaranja tkiva oko zuba i u konačnici do gubitka zubi. 

Kako prepoznati simptome parodontoze?

Kako-prepoznati-parodontozu

Česte upale zubnog mesa pogoduju razvoju parodontoze. Najvažniji simptomi po kojima možemo prepoznati radi li se o parodontozi ili izlječivom gingivitisu su prisutnost crvenila, otečenosti zubnog mesa, stvaranje parodontalnih džepova i povlačenje zubnog mesa. Krvarenje desni je uobičajeno kod parodontoze.

Osnovi uzrok razvijanja parodontoze je nakupljanje plaka na zubima odnosno razvoj infekcije koja razara okolno tkivo. Loša oralna higijena, nasljedne osobine, imunitet i neki lijekovi pogoduju razvoju parodontoze. Pušenje je također jedan čimbenik kojeg ne smijemo zanemariti kad je u pitanju parodontoza.

Kako liječiti parodontozu?

 

Lijecennje-parodontoze

 

 

Redoviti odlasci stomatologu mogu učiniti mnogo u sprječavanju nastanka parodontoze i gubitku zubi. Liječenje, a i sprječavanje parodontitisa počinje odstranjivanjem naslaga (kamenca i plaka) sa zubi. Tako se uklanja i odgađa mogućnost nastanka infekcije posebno u međuzubnom prostoru gdje obična četkica ne može dohvatiti. 

Ako uočite i tek blagu upalu i crvenilo zubnog mesa koje je bolno na dodir ili krvari uzmite antiseptičku vodicu za ispiranje ili nanesite protuupalni gel koji će smiriti upalu. Preporučujemo vam prvu pomoć za liječenje parodontitisa, a to su Apiprodent gel ili sprej s propolisom koji je prirodni antibiotik, Gengigel s hijaluronom koji potiče brže cijeljenje tkiva ili Anaftin preparate koji djeluju antiseptički i smanjuju upalne procese. 

Oralna higijena kod parodontoze

Orajna-higijena-u-lijecenju-parodontoze

Oralna higijena je najvažnija u sprječavanju i liječenju bolesti zubi i zubnog mesa pa tako i parodontoze. Odgovarajuće četkice za zube s mekanim vlaknima poput Curaprox četkica nježno i efikasno odstranjuju nečistoće na zubima. Za jako osjetljive desni sklone čestim upalama koristite Curaprox ultra soft 5460 četkicu s ultra mekanim vlaknima koja neće oštetiti desni. 

Za čišćenje međuzubnih prostora obavezno koristite zubni konac ili interdentalne četkice. Interdentalne četkice su u novije vrijeme popularnije od zubnog konca. Stomatolozi ih rado preporučuju. One detaljno čiste međuzubne prostore, a njihova debljina prilagođava se razmaku između zubi. U odabiru interdentalne četkice pomoći će vam stomatolog.

Vodice za ispiranje se dijele na one koje možemo svakodnevno koristiti i one terapijske koje koristimo u slučaju upale zubnog mesa, pojave krvarenja i slično. Kod problema s parodontitisom preporučujemo vam Curasept, Lacalut ili Parodontax vodice za ispiranje koje smiruju upale, djeluju antibakterijski sprječavajući tako upale i infekcije. 

Kod problema s parodontozom mogu vam pomoći i specijalne zubne paste. Parodontax zubne paste sadrže ljekovite ekstrakte bilja koji smiruju upale, sprječavaju krvarenje i pomažu u oporavku tkiva. Lacalut aktiv je medicinska zubna pasta koja sprječava razvoj parodontoze i učvršćuje zubno meso.

Curasept zubne paste pomažu u održavanju zdravlja desni i zubi te sprječavaju pojavu naslaga na zubima. Zeodent je prirodna zubna pasta koja uklanja naslage kamenca i plaka na zubima i vrlo je korisna u sprječavanju parodontoze.

Prirodna pomoć u liječenju parodontoze

 

Kako-lijeciti-parodontozu

Kod pada imuniteta, upale i infekcije zubnog mesa su mnogo češće. Istraživanja pokazuju važnost vitamina C kod krvarenja desni. Osim toga vitamin C jača imunitet i štiti od infekcija te potiče brže cijeljenje tkiva.

Koenzim Q10  je dobar saveznik kod bolesti desni i parodontoze. Dodaci prehrani s vitaminom C, cinkom i koenzimom Q10 su odlična potpora kod bolesti usne šupljine i zubnog mesa.

Ne zaboravite na ljekovitu kadulju, propolis i petoprstu. Apiprodent gel i sprej ih sadrže sve tri, a koriste se kod lezija i afti u usnoj šupljini, krvarenja i upale desni. Ispiranje čajem od kadulje možete spriječiti upale jer kadulja djeluje antiseptički i sprječava infekcije. Echinacea ima snažna antibakterijska svojstva, smirit će upale zubnog mesa i ojačati imunitet. Možete ju pronaći i u odličnoj i jačoj kombinaciji s kanadskom žutikom koja je prirodni antibiotik.

Zaustavite parodontozu na vrijeme

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.