Miteseri, poznati i kao otvoreni komedoni, jedan su od najčešćih i najblažih oblika akni.
Oni nastaju kada se pore na koži začepe viškom sebuma (prirodnog ulja kože), mrtvim stanicama i nečistoćama. Za razliku od zatvorenih komedona (bijelih točkica), miteseri ostaju otvoreni na površini kože, što omogućuje oksidaciju sebuma – zbog čega poprimaju tamnu boju.
Iako miteseri mogu djelovati poput prljavštine, važno je znati da njihova pojava nema veze s time koliko često perete lice.
Oni su češći kod osoba s masnijom kožom i pojavljuju se na najmasnijim dijelovima lica, poput T-zone (nos, čelo, brada). Međutim, miteseri se mogu pojaviti i na drugim dijelovima tijela gdje postoje lojne žlijezde, poput leđa i prsa.
Razlozi zašto nastaju miteseri mogu biti različiti, od hormonalnih promjena do nepravilne njege kože, a važno je znati da postoji niz učinkovitih tretmana, kako u obliku kozmetike, tako i dodataka prehrani, koji mogu pomoći u borbi protiv ovog čestog problema.
Kako nastaju miteseri
Miteseri nastaju kada se pore na koži začepe mješavinom sebuma (prirodnog ulja koje koža proizvodi), mrtvih stanica kože i drugih nečistoća. (izvor)
Normalno, sebum ima zaštitnu ulogu – hidratizira kožu i stvara barijeru protiv vanjskih utjecaja. No, kada se proizvodi u prekomjernoj količini, može začepiti pore zajedno s mrtvim stanicama kože.
Začepljena pora, kad ostane otvorena na površini kože, omogućava da se sebum izloži zraku i oksidira. Ovaj proces oksidacije uzrokuje tamnu boju, karakterističnu za mitesere. Zbog toga miteseri izgledaju kao male crne točkice, iako ta crna boja nije prljavština već oksidirani sebum.
Postoji nekoliko faktora koji pridonose njihovom nastanku:
- Hormonalne promjene: Najčešći uzrok mitesera su hormonalne promjene, osobito povećanje androgena, što može potaknuti lojne žlijezde da proizvode više sebuma.
- Genetika: Ako vaša koža prirodno proizvodi više ulja ili imate proširene pore, veća je šansa da ćete se susresti s miteserima.
- Nepravilna njega kože: Korištenje preteških ili komedogenih proizvoda koji začepljuju pore također može doprinijeti njihovom stvaranju.
- Prehrana i stil života: Hrana bogata šećerom, rafiniranim ugljikohidratima i mliječnim proizvodima može povećati proizvodnju sebuma, dok stres može dodatno pogoršati stanje kože.
Miteseri na nosu
Miteseri na nosu su vrlo uobičajena pojava, a razlog zašto se javljaju baš na ovom dijelu lica leži u specifičnoj anatomiji kože. T-zona, koja uključuje čelo, nos i bradu, prirodno ima više lojnih žlijezda nego ostali dijelovi lica. To znači da koža na nosu proizvodi više sebuma, što povećava šanse za začepljenje pora i stvaranje mitesera.
Pore na nosu su prirodno veće, što ih čini podložnijima začepljenju.
Osim toga, nos je jedan od dijelova lica koji najčešće nesvjesno dodirujemo rukama. Tako prenosimo prljavštinu, bakterije i ulja s ruku na kožu, što može dodatno doprinijeti začepljenju pora.
Treba li istiskivati mitesere
Iako je istiskivanje mitesera na nosu privlačno, to može dovesti do oštećenja kože, proširenih pora i infekcija. Umjesto toga, koristite nježne tretmane.
Birajte kreme, serume i make-up proizvode koji su označeni kao nekomedogeni – to znači da ne začepljuju pore.
Ako imate tvrdokorne mitesere na nosu, razmislite o uvođenju retinoida u svoju rutinu. Retinoidi potiču obnavljanje stanica i sprječavaju začepljenje pora, što ih čini jednim od najučinkovitijih tretmana za mitesere.
Za početak, možete isprobati blaže oblike poput retinola, koji se može pronaći u mnogim kozmetičkim proizvodima. A313 krema kultna je francuska njega laboratorija PHARMA Développement s vitaminom A. 0,12% retinol estera (vitamin A) nalazi se unutar pakiranja A313 kreme.
Kozmetika za kožu s miteserima
Kako bi učinkovito uklonile mitesere i spriječile njihov ponovni nastanak, ključna je dosljedna rutina njege kože koja se fokusira na čišćenje pora, kontrolu sebuma i uklanjanje mrtvih stanica kože.
Čišćenje lica
Svaki dan započnite i završite temeljitim čišćenjem lica pomoću nježnog sredstva za čišćenje koje nije komedogeno.
Tražite proizvode s aktivnim sastojcima poput salicilne kiseline – ona prodire duboko u pore i otapa višak sebuma te nečistoće. Ovo pomaže u odčepljivanju pora i sprječava nastanak novih mitesera.
Preporuka: Pjena za čišćenje sa salicilnom kiselinom ili micelarna voda za masnu kožu.
Eksfolijacija (piling)
Redovita eksfolijacija pomaže ukloniti mrtve stanice kože koje mogu začepiti pore. Upotreba kemijskih pilinga, poput onih s AHA (alfa-hidroksi kiseline) ili BHA (beta-hidroksi kiseline), nježnija je i učinkovitija od mehaničkih pilinga jer otapaju mrtve stanice bez iritacije kože.
Preporuka: Piling s AHA ili BHA kiselinama, dva puta tjedno.
Hidratacija
Važno je održavati hidrataciju kože, čak i ako imate masnu kožu sklonu miteserima. Korištenje laganih hidratantnih krema koje nisu komedogene pomoći će koži da održi ravnotežu bez prekomjernog stvaranja sebuma.
Preporuka: Hidratantne kreme s hijaluronskom kiselinom ili gel-kreme za masnu kožu.
Tretmani za uklanjanje mitesera
U svoju rutinu uključite specifične tretmane za mitesere, poput retinoida koji reguliraju promet stanica i sprječavaju začepljenje pora. Također, maska s glinom ili maska s aktivnim ugljenom može pomoći u apsorpciji viška ulja i čišćenju pora.
Preporuka: Maska s glinom jednom tjedno ili serum s retinolom za noćnu njegu.
EXTRA: Dodaci prehrani za prevenciju mitesera
Određene namirnice mogu stimulirati lučenje sebuma, isto tako, druge mogu pomoći u njegovoj regulaciji.
Na primjer, hrana bogata zasićenim mastima i šećerima može potaknuti prekomjerno lučenje sebuma, dok prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminima A, C i E može smanjiti proizvodnju sebuma i poboljšati opće stanje kože.
Preporučeni dodaci prehrani iz webshopa
Cink je jedan od ključnih minerala za zdravlje kože jer regulira proizvodnju sebuma i potiče obnovu stanica. Cink tablete mogu pomoći u smanjenju mitesera i spriječiti upalne procese na koži.
Ako ne unosite dovoljno omega-3 masnih kiselina kroz prehranu, dodatak prehrani poput ribljeg ulja može pomoći u smanjenju upala i reguliranju lučenja sebuma.
Zdrava crijeva ključ su za zdravu kožu. Probiotici pomažu u održavanju ravnoteže dobrih bakterija u crijevima, što može smanjiti upalne procese u tijelu i poboljšati izgled kože.
Miteseri mogu biti dosadni, ali uz dobru njegu kože mogu se kontrolirati. Važno je redovito prati lice, koristiti prave proizvode koji čiste kožu i brinuti se o svom tijelu iznutra, jedući zdravu hranu. Tako će koža ostati čista i sjajna!
Ako tražite proizvode koji će vam pomoći da se riješite mitesera, svakako pogledajte našu ponudu. Ako niste sigurni što vam treba, pitajte nas ili vašeg ljekarnika – rado ćemo pomoći pronaći najbolje rješenje za vašu kožu.