Hormonalne akne su vrsta akni koje nastaju kao rezultat promjena u hormonalnom sustavu. Logično.
Iako se akne često povezuju s adolescencijom, hormonalne akne mogu se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, kako kod žena tako i kod muškaraca.
Glavni krivac za pojavu hormonalnih akni su androgeni, muški spolni hormoni koji se nalaze i kod žena. Povišene razine androgena mogu dovesti do:
- Povećanog lučenja sebuma: Sebum je prirodna ulja koja vlaže kožu. Prekomjerno lučenje sebuma može začepiti pore i stvoriti povoljno okruženje za razmnožavanje bakterija koje uzrokuju upalu.
- Povećane proizvodnje keratinocita: Keratinociti su stanice koje oblažu unutarnju površinu pora. Povećana proizvodnja keratinocita može pridonijeti začepljenju pora.
Ipak, ovo su najčešći 'okidači' hormonalnih akni:
- Pubertet: U pubertetu dolazi do naglih hormonalnih promjena, što može dovesti do pojave akni kod adolescenata.
- Menstruacija: Neposredno prije menstruacije, razine hormona mogu fluktuirati, što može pogoršati postojeće akne ili uzrokovati pojavu novih.
- Trudnoća: Hormonalne promjene tijekom trudnoće mogu utjecati na stanje kože i potaknuti pojavu akni.
- Policistični jajnici (PCOS): PCOS je endokrini poremećaj povezan s neravnotežom hormona, što može dovesti do kroničnih akni.
- Menopauza: Iako se akne češće povezuju s mlađom dobi, hormonalne promjene tijekom menopauze također mogu utjecati na kožu i uzrokovati pojavu akni.
Karakteristike hormonalnih akni
Hormonalne akne se često manifestiraju kao duboki, upaljeni i bolni prištići, za razliku od površinskih bijelih glavica koje su češće kod akni uzrokovanih bakterijama. (izvor) Ova vrsta akni se često nazivaju ciste ili noduli.
Hormonalne akne se najčešće pojavljuju u donjem dijelu lica, u području čeljusti i brade. Ovo je poznato kao "trokut akni". Zašto? U donjem dijelu lica je veća koncentracija lojnih žlijezda koje su pod većim utjecajem hormona.
Pojava hormonalnih akni često prati menstrualni ciklus kod žena, pogoršavajući se nekoliko dana prije menstruacije, a mogu varirati u veličini, od malih do velikih kvržica.
Bol povezana s hormonalnim aknama rezultat je duboke upale i oticanja unutar kože. Kada se lojne žlijezde začepljuju i bakterije se razmnožavaju, dolazi do stvaranja gnoja koji pritišće živčane završetke, a to vas zapravo boli.
Lokalni i prirodni tretmani za hormonalne akne
Lokalni tretmani su prva linija obrane protiv akni, uključujući i one hormonalnog porijekla. Djeluju direktno na kožu, smanjujući upalu i uklanjajući višak sebuma. Najčešće korišteni lokalni tretmani su:
- Retinoidi: Derivati vitamina A pomažu u ubrzavanju obnove stanica kože, smanjujući začepljenje pora i upalu.
- Salicilna kiselina: Ovaj kiselina ima keratolitičko djelovanje, što znači da omekšava i uklanja mrtve stanice kože, čisteći pore.
- Kiseline koje eksfoliraju kožu: Alfa-hidroksi kiseline (AHA) kao što su glikolna i mliječna kiselina, te poli-hidroksi kiseline (PHA) nježno uklanjaju mrtve stanice kože i poboljšavaju teksturu kože.
Naruči Filorga SKIN-PREP AHA gel za pranje
Naruči Institut Esthederm Intensive AHA Peel serum za neujednačenu teksturu kože
Kreme za akne i masnu kožu lica
Iako prirodni tretmani mogu biti koristan dodatak u liječenju akni, važno je napomenuti da nisu uvijek dovoljni za potpuno uklanjanje problema.
- Prehrana: Moguća su poboljšanje stanja kože ako se odlučite izbjegavati mliječne proizvode i šećer. Međutim, znanstveni dokazi o povezanosti prehrane i akni su još uvijek nejasni.
- Dodaci prehrani: Cink je mineral koji pomaže u regulaciji proizvodnje sebuma i ima protuupalna svojstva.
- Biljni lijekovi: Neke biljke, kao što je čajevac, imaju antibakterijska svojstva i mogu pomoći u smanjenju upale.
Redovita dnevna njega pomaže
Redovita i pravilna njega kože je ključna u borbi protiv hormonalnih akni.
Čišćenje lica
- Dva puta dnevno: Ujutro i navečer nježno očistite lice blagim, nekomedogenim čistačem. Agresivni čistači mogu dodatno isušiti kožu i pogoršati stanje.
- Uklanjanje šminke: Prije spavanja obavezno uklonite svu šminku kako biste spriječili začepljenje pora.
- Topla, a ne vruća voda: Vruća voda može iritirati kožu, stoga koristite toplu vodu za umivanje.
Eksfolijacija
- 1-2 puta tjedno: Eksfolijacija pomaže u uklanjanju mrtvih stanica kože i čišćenju pora. Koristite nježne piling proizvode koji sadrže salicilnu kiselinu ili enzime.
- Izbjegavajte gruba abrazivna sredstva: Mogu iritirati kožu i pogoršati upalu.
Hidratacija
- Dnevna hidratacija: Čak i ako imate masnu kožu, potrebna joj je hidratacija. Odaberite hidratantnu kremu koja je lagana, nemasna i nekomedogena.
- Hidratacija oko očiju: Koža oko očiju je tanja i osjetljivija, stoga koristite posebnu hidratantnu kremu za to područje.
Dodatni savjeti
- Akne i sunce: Koristite hidratantnu kremu sa zaštitnim faktorom (SPF) kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih UV zraka.
- Mekani ručnici i posteljina: Grubi materijali mogu dodatno iritirati kožu.
- Izbjegavajte dodirivanje lica: Ruke su često pune bakterija, stoga izbjegavajte dodirivanje lica kako biste spriječili širenje infekcije.
Akne kod muškaraca
Akne nisu problem samo tinejdžerica. Muškarci također često imaju problema s aknama, posebno onima uzrokovanim hormonalnim promjenama.
Muški spolni hormon testosteron igra ključnu ulogu u razvoju akni. Višak testosterona može potaknuti povećanu proizvodnju sebuma (kožnog loja), što može dovesti do začepljenja pora i razvoja akni.
I drugi hormoni, poput inzulina i kortizola, mogu utjecati na razvoj akni kod muškaraca.
Kod muškaraca se akne često pojavljuju na leđima, prsima i ramenima, osim na licu.
Muška koža je generalno deblja i masnija od ženske, s većim brojem lojnih žlijezda, posebno na licu, leđima i prsima. Stoga, proizvodi za muškarce su često formulirani tako da dublje prodiru u kožu i učinkovitije uklanjaju višak sebuma. Iako se mnogi aktivni sastojci koriste kako za muškarce tako i za žene, njihova koncentracija može varirati u proizvodima za muškarce kako bi se bolje prilagodila debljoj i masnijoj koži.