0 Košarica
0
Početna Savjeti i novosti Što su akne i koji su uzroci pojave akni?

Njega masne i aknama sklone kože

01. prosinac 2016.

Što su akne i koji su uzroci pojave akni?

Što su akne?

Akne su jedna od čestih kožnih bolesti. Svima poznate javljaju se u doba puberteta, ali sve se češće ljudi s njima susreće i u zrelijim godinama. Mjesto pojave akni su najčešće čelo, obrazi, brada, prsište, leđa, ramena i nadlaktice.

Gotovo 80% populacije u jednom periodu života ima akne.Tijekom adolescencije češće su kod muškaraca, a u odrasloj dobi kod žena.

Akne nastaju uslijed povećane produkcija loja (sebuma), pojačanog orožnjavanja (keratinizacija) kanala žlijezda lojnica, prekomjernog razvoja bakterija Propionibacterium acnes, te nastanka upalne reakcije. Na prva dva mehanizma glavni utjecaj imaju muški spolni hormoni - androgeni.

Zbog prekomjernog nakupljanja loja i začepljenja izvodnog kanalića, lojnica puca, te se njezin sadržaj isprazni u dublji sloj kože - dermis, gdje nastaje upala. Postupnim razvojem nastaju čvorići te bolne i crvene otekline koje dovode do nastanka ožiljaka.

Ožiljci koje uzrokuju akne, dugotrajni su i mogu izgledati kao neravna površina kože.

Miteseri (crne točkice) su neupalne promjene koje su nastale začepljenjem žlijezda lojnica. Upravo prekomjeran razvoj bakterija i kožne nečistoće vode do upalnih promjena.

Što uzrokuje pojavu akni?

  • hormonalne promjene, osobito u vrijeme puberteta i menstrualnog ciklusa
  • stresne situacije
  • hiperaktivnost lojnih žlijezda
  • iritacije
  • genetska predispozicija
  • bakterije

Za nastanak akne bitan je utjecaj genetskih faktora, ali i nekih lijekova, nekvalitetnih kozmetičkih pripravka, zatim stresa, intenzivnog sunčanja i pojačanog znojenja.

Kako se liječe akne?

Liječenje akni provodi se po preporuci dermatologa, a ovisno o simptomima i težini bolesti. Ponekad nije dovoljna samo lokalna primjena koja se odnosi na korištenje dermokozmetike nego zahtjeva i terapiju lijekovima.

Kod težih oblika akni gdje je potrebno uključiti i oralnu terapiju a koja zna snažno isušiti kožu, preporučuje se uz nju svakako koristiti dodatna kozmetička sredstva poput hidratantnih krema za problematičnu kožu.

Podnošljivost ove terapije agresivne za kožu može se poboljšati korištenjem neutralnih sredstava za pranje lica namijenjenim za tu svrhu. Mnoga od njih sadrže i termalnu vodu koja dodatno umiruje kožu. Time se postiže otklanjanje viška sebuma i nečistoća te sprječava začepljenje pora.

Za čišćenje preporučujemo Avene Cleanance gel za čišćenje licaLa Roche Posay Effaclar pjenušavi gel, Eucerin Dermopurifyer gel. 

Koji su najbolji proizvodi za liječenje akni?

Preporučujemo da za svakodnevnu njegu kože sklonoj aknama osim blagih prilagođenih sredstava za umivanje odaberete i kremu za takvu kožu. U prvom redu noćnu koja će svojim voćnim kiselinama pročistiti kožu i napraviti blagi piling kože djelujući na dubinsko čišćenje pora i uklanjanje mitesera i nečistoća te dnevnu koja će regulirati izlučivanje sebuma te hidratizirati kožu.

Cijelu liniju takvih preparata napravljenih za potrebe problematične kože razvio je laboratorij Avene linijom Cleanance. Druge poznate kozmetičke marke razvile su također uspješne paralelne linije poput La Roche Posay-a i njegove linije Effaclar. Za svakodnevnu njegu kože sklone aknama preporučujemo Avene Cleanance expert emulziju ili La Roche Posay Effaclar duo korektivnu njegu kao intenzivni tretman. 

Važno je zatražiti savjet dermatologa, pa čak i kada su simptomi blagi ili u ranoj fazi, jer djelotvorna terapija može spriječiti pogoršanje oboljenja i posljedice poput ožiljaka.

Koja su pravila i savjeti pri liječenju akni?

Kako njegovati kožu s aknama?

  1. Čimbenici koji utječu na pogoršanje stanja kože sklone aknama su konzumiranje ugljikohidrata, mlijeka i mliječnih proizvoda, zatim pušenje te upotreba komedogenih proizvoda za njegu kože.
  2. U prehranu je važno uključiti što više svježeg voća i povrća, te dopuniti dodacima prehrani poput cinka i vitamina C koji čiste kožu te ublažavaju upalne promjene.
  3. Dovoljan unos tekućine, vode ili čaja koji čiste organizam.
  4. Za umivanje koristiti mlaku vodu, a izbjegavati vruću koja dodatno isušuje kožu i pogoršava stanje.
  5. Temeljito čišćenje lica specijalnim gelovima za čišćenje kože akni, ujutro i navečer. Gelovi za čišćenje poput Effaclar gela, Keracnyl gela za umivanje, Cleanace gela su odlični pjenušavi gelovi koji savršeno čiste kožu od svih nečistoća.
  6. Nanošenje isključivo ne komedogenih kozmetičkih proizvoda (kreme, šminka) koji neće začepiti pore.
  7. Ne dirati prištiće, ostaviti ih da prirodno zacijele.
  8. Preporučujemo dobru naviku korištenja termalne vode koja umiruje i štiti kožu. Možete je koristiti za svakodnevno osvježenje i smirivanje upalnih procesa.
  9. Za brzo rješenje kad se želimo u kratkom roku riješiti nepoželjnih prištića tu su i stikovi za prikrivanje i isušivanje. Također postoje i puderi i tonirane kreme za problematičan tip kože koji su prilagođeni i tipu i stanju kože.

 

Podarite svojoj koži ljepotu!

Komentari
Želite ocijeniti i komentirati objavu?

Vaša ocjena

Vaš email koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar.
Drugi su komentirali…
Nema komentara. Budi prvi!
Newsletter
Želiš 10% popusta za 1. kupnju? Prijavi se na newsletter i dobivaš kod.
Klub vjernih kupaca
Učlanite se i ostvarite popust od minimalno 5% pri svakoj kupnji
Besplatno se učlani u klubSaznaj više o klubu
Zatvori

Nužni kolačići su nam potrebni kako bi stranica funkcionirala na ispravan način te kako bismo u što većoj mjeri održali sigurnosne standarde pridržavajući se svih važećih propisa.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Funkcionalni kolačići nam omogućuju da se na web servisu sačuvaju informacije koje su prethodno upisane (primjerice korisničko ime ili jezik) te da poboljšaju mogućnost pružanja bolje usluge. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Ova kategorija kolačića može se nazivati i tzv. kolačićima treće strane. Kolačići društvenih mreža i marketinški kolačići se koriste u svrhu reklamiranja i prilagođavanja sadržaja korisniku. Koriste se i za ograničavanje oglasa. Moramo vas obavijestiti da prilikom korištenja ove kategorije kolačića dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.